12 yaşındaki kızı kaçırıp tecavüz etti

  • Giriş : 13.10.2007 / 13:20:00

Ağrı'dan kaçırıp, İzmir'e getirdiği 12 yaşındaki F.G.'ye 2 gün boyunca dayak atıp tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklanan 4 çocuk babası 38 yaşındaki Yahya Güneş hakkında 23 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ailenin ‘töre’ gereği öldürmeye karar verdiği küçük kıza ise devlet sahip çıktı. F.G., yurda yerleştirildi.
Ağrı'nın Patnos İlçesi'ne bağlı Pirömer Köyü'nde oturan ve ailesi tarafından nişanlandırılan F.G., 3 ay önce yanlışlıkla nişanlısı yerine, Erzurum'da oturan ve eşinden boşanmış 4 çocuk babası Yahya Güneş'in telefon numarasını aradı. Bu görüşmenin ardından Güneş, kıza arkadaşlık teklif edip, aralarındaki telefon görüşmelerini bahane ederek ailesine söylemekle tehdit etti. Okuma yazması olmayan, kendisinin istememesine rağmen ailesinin zoruyla başkasıyla nişanlanan genç kız, iddiaya göre korkudan Güneş'in tehditlerine boyun eğmek zorunda kaldı. F.G., 4 çocuk babası Yahya Güneş'le kaçmayı kabul eti. Bunun üzerine Erzurum'dan taksi kiralayan Güneş köye gelip F.G.'yi gece yarısı kaçırdı. Ardından otobüsle İzmir'e giden F.G. ile Güneş, Basmane Semti'nde bir otelde 2 gün birlikte kaldı. İddiaya göre Yahya Güneş, genç kızı dövüp, iki kez tecavüz etti. Güneş, Bursa'daki bir yakınına götürdüğü kızın yaşının küçük olduğu uyarısı üzerine ailesine geri götürmeye karar verdi.
Tatvan'a kadar küçük kızla birlikte giden Güneş, “Telefonumu şarj edeceğim'' diye yanından ayrılıp kaçtı. F.G.'nin uzun süre Güneş'in gelmemesi üzerine otogardaki polise gidip olayı anlatmasıyla, tecavüz olayı ortaya çıktı. Polis kaçan Y.G.'yi kısa sürede yakaladı. Suçlamaları kabul etmeyen zanlı tutuklanıp Bitlis E Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Küçük kız ise ailesinin kendisini töre gereği öldüreceklerini söyleyip, teslim edilmemesini istedi. Bunun üzerine mahkeme kararıyla F.G., ismi açıklanmayan bir yurda yerleştirildi.
F.G., Tatvan Cumhuriyet Savcılığı'nda verdiği ifadesi Doğu'daki küçük yaşta evlendirilen kızların dramını bir kez daha ortaya koydu. 11 kardeş olan F.G., ifadesinde “Ailemin zoruyla benden yaşça büyük birisiyle nişanlandım. Nişanlımı telefonla aramak için numarasını çevirdim. Karşıma başkası çıktı. Kendimi bekar olarak tanıttı. Evleneceğini söyleyip beni ikna etti. Eğer kendisiyle kaçmazsam aileme her şeyi anlatacağını söyledi. Mecburen kendisiyle kaçtım. İzmir'de kaldığımız otelde beni dövüp, zorla ırzıma geçti. Okuma yazmayı bilmiyorum, cahilim. Beni bırakıp kaçtı. Bir kez ağabeyimle telefonla görüşmüş. Eve geri götürmesi halinde beni ‘töre’ gereği öldüreceklerini söylemiş. Bu yüzden korkup beni bırakıp kaçtı. Yakalansaydık, ailem ikimizi de öldürürdü. Kendisinden şikayetçiyim'' dedi.
Yahya Güneş ise üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Güneş, “Kendi isteğiyle bana kaçtı. Artık kötü hayattan kurtulmak istediğini söyledi. Bana yaşının büyük olduğunu söyledi. Ona inanıp kaçırdım. Görünümü yaşından büyük gösteriyor. Ben kendisine tecavüz etmedim. Otelde ayrı ayrı yerlerde yattık'' dedi. Güneş, önümüzdeki günlerde İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim önüne çıkarılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious