12 yılda dünya turu

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Dünya ülkelerini tanımak amacıyla 18 Ağustos 2000 tarihinde Kanada’nın Montreal kentinden yürüyerek yola çıkan 42 yaşındaki Jean Beliveau, Türkiye’ye ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edirne’nin İpsala Gümrük Kapısı'ndan giriş yapan Jean Beliveau, “Amacım tüm dünya ülkelerinin kültürlerini tanımak. 7 yılda toplam 42 ülke gezdim. 5 yıl içinde de 32 ülkeyi gezerek dünya turumu tamamlamayı planlıyorum” dedi.

7 yıldır yollarda olduğunu belirten Jean Beliveau, “12 yılda dünya turunu gerçekleştirip 70 ülke görmek ve yaya olarak 70 bin km yol yürümek istiyorum. Yola çıktığım günden bugüne kadar 44 ülke gezdim ve 32 çift ayakkabı ile 4 yük arabası eskittim. Gezi sırasında birçok ülkenin güzelliklerini fotoğrafladığım. Ülkeme döndüğümde, bu fotorafların yer aldığı bir kitap yayınlamayı düşünüyorum” diye konuştu.

14 Mart tarihinde İstanbul’da olmayı hedeflediğini belirten Jean Beliveau, “İstanbul’un çok güzel bir yer olduğunu duymuştum. İstanbul’a ulaştığım zaman ailem de yanıma gelecek. Hem hasret gidereceğiz hem de İstanbul’u gezeceğiz. Daha sonra Türkiye etabını bitirdikten sonra İran, Çin ve Japonya’ya geçeceğim. Bir aksilik olmazsa da 2012 yılında ülkemde olacağım” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious