12 yıllık çıkmaza son verildi

12 yıllık çıkmaza son verildi.15231
  • Giriş : 30.05.2009 / 08:23:00

BM Silahsızlanma Konferansına üye ülkeler, nükleer bomba yapımında kullanılan materyalin yasaklanmasına ilişkin bir çalışma programını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Silahsızlanma Konferansına üye ülkeler, 12 yıllık açmaza son vererek, nükleer bomba yapımında kullanılan materyalin yasaklanmasına ilişkin bir çalışma programını kabul etti.

Cenevre'deki görüşmelere katılan İngiliz Büyükelçisi John Duncan, Silahsızlanma Konferansının, 10 yıldan uzun süredir devam eden çıkmazın ardından bu materyalin yasaklanması için çalışmalara başlamaya karar verdiğini belirtti.

Çalışma planının kabul edilmesinden sonra konferansın, nükleer bomba yapımında kullanılan parçalanabilir materyalin yasaklanması anlaşmasına ilişkin müzakerelere başlayacağı kaydedildi. Anlaşma, nükleer bomba yapımında kullanılan zenginleştirilmiş uranyum ya da plütonyum üretimini yasaklayacak.

Konferans ayrıca daha geniş nükleer silahsızlanma, uzaydaki silahlar ve nükleer silaha sahip ülkelerin sahip olmayanlara karşı bu silahları kullanmamayı taahhüt ettiği "olumsuz güvence" konularını da müzakere edecek.

Silahsızlanma Konferansı, müzakerelerle ilgili düzenlemeler için gelecek perşembe toplanacak.

Cenevre'de 1979'da BM bünyesinde kurulan Silahsızlanma Konferansının 65 üyesi bulunuyor.

Silahsızlanma Konferansı, misket bombaları kullanımından kitle imha silahlarına kadar dünyada silahsızlanma alanındaki en büyük çok taraflı forum niteliğini taşıyor.

Konferansın en son başarısı, 1996 yılında varılan Nükleer Denemelerin Tamamen Yasaklanması Anlaşması (CTBT) olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*