12 yıllık uğraş sonuç verdi

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Burdur'un Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde yer alan Tınaztepe'nin kayak merkezi olma projesi hayatiyete geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un Salda Gölü ve çevresini gezmesi ile hızlanan işlemler, bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak sona erdi Karara oldukça sevinen Yeşilova Belediye Başkanı Yunus Tokgöz, "Kayakçılar, Türkiye'nin en temiz gölünü seyrederek spor yapmanın zevkini tadacak." dedi.

Türkiye'nin en derin ve temiz gölü olan Salda'yı ayaklar altına alan 2 bin 80 rakıma sahip Tınaztepe, artık kayak merkezi oluyor. Birçok yönetici 12 yıldır konuyu gündeme taşımış ancak bir türlü başarı sağlanamamıştı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Resul Alptekin, 12 yıldır sürekli gündeme gelen ancak bir türlü gerçekleştirilmeyen projeyi yeniden ele aldı. Eski rapor ve belgeleri tozlu arşivlerden çıkartan Alptekin, Burdur'a kayak merkezi kurulması için yeniden girişimlerde bulundu. Konu Burdur Valiliği ve gerekli bakanlıklara ulaştırıldı. Çevre ve Orman Bakanlığı'na ait arazinin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devri için geçtiğimiz yıl karar çıkmıştı. Bakanlık bu devir için 90 bin YTL ücret istemiş, ancak bu para bir türlü ödenememişti. Ayrıca yeni kanunlarla birlikte alanın turizm merkezi yapılabileceği konusunda tereddütler ortaya çıktı. Bu tereddütleri vatani görevini bedelli olarak Burdur'da yapan oğlunun yemin törenine katılmak için yaklaşık 3 ay önce şehre gelen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç giderdi. Yemin töreninden sonra Tınaztepe'yi de gezen Atilla Koç, gördüğü manzara karşısında hayran kalıp, buranın mutlaka kış turizmine kazandırılacağı sözünü vermişti. Bakan Koç bu sözü ardından Salda Gölü'nün çevresi turizm merkezi olarak ilan edildi.

Karar, Burdur ve Yeşilovalılar tarafından sevinçle karşılandı. Yeşilova sınırları içinde bulunan Salda Gölü ve Tınaztepe'nin turizme kazandırılmasının ilçe için bir devrim olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Yunus Tokgöz, "Türkiye'nin en temiz ve derin Gölü Yeşilova'da bulunuyor. Ayrıca Tınaztepe'nin kış sporları için uygunluğu bilirkişiler tarafından onaylanıyor. Ancak buranın turizm merkezi olmaması yüzünden bir türlü elimizdeki imkânları kullanamıyorduk. Fethiye ile Denizli'yi birbirine bağlayan yol üzerinde bulunan ilçemize yeterince yatırımcıyı çekemiyorduk." diye konuştu.

Bundan sonra buraya yatırım yapmanın daha akılcı ve kolay olacağını bildiren başkan Tokgöz, isteyenlere gereken desteğin verileceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious