12. Uluslararası Eskişehir Festivali başladı

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

12. Uluslararası Eskişehir Festivali, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'nın konseriyle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konserden önce Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Zeytinoğlu Eğitim Bilim ve Kültür Vakfı Başkanı Yavuz Zeytinoğlu birer konuşma yaptı.
Büyükerşen, Anadolu bozkırında yeralan Eskişehir'de sanat salonlarının dolmaya başladığını belirterek, Eskişehir'in Anadolu'nun sanat yıldızı olarak parlayacağını kaydetti.
Eskişehirlilerin sanat ve kültür salonlarını doldurduklarını ifade eden Büyükerşen, “Vatandaş bu tür etkinliklere çok önem veriyor. Eskişehir kendi orkestrasına ve sanat merkezlerine sahip ender Anadolu kentlerinden biridir. Gelecek yıllarda biri açık biri kapalı olmak üzere iki festival sarayı inşa edeceğiz” dedi.

-“EN BÜYÜK SPONSORUMUZ ESKİŞEHİR HALKI”-

Yavuz Zeytinoğlu ise 11 yıl önce bir rüya olarak başlayan festivalin bugünlere geldiğini belirterek, Eskişehir'e 11 yıl boyunca bini yabancı olmak üzere toplam 4 bin sanatçı geldiğini kaydetti.
Festivalleri 126 bin Eskişehirlinin izlediğini ifade eden Zeytinoğlu, şöyle konuştu:

“Eskişehir'de 11 yıl önce böyle bir festival yapmak istediğimizi söylediğimizde Anadolu kentinde bunun olup olmayacağını tartışanlar, bugün kentte iki senfoni orkestrasının çalıştığını göreceklerdir. Bu yılki biletlerin yüzde 75'i satılmış durumda. En büyük sponsorumuz Eskişehir halkıdır. Bu destek olmasaydı festival para ile pulla, zorlamayla yapılamazdı. Eskişehir, Cumhuriyetin aydınlık yüzüdür.”
Festival açılışında, Jari Hiekkapelto yönetiminde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası önce Kirmo Lintinen'in Bin Göller Valsi'ni, ardından piyanist Özgür Tuncer'le birlikte Ulvi Cemal Erkin'in Piyano Konçertosunu, son olarak da Jean Sibelius'un 2 nolu senfonisini seslendirdi.
Etkinlik kapsamında klasik müzik, caz, rock, dünya müziği konserleri verilecek, dans gösterisi sunulacak, yetişkinler ve çocuklar için tiyatro oyunları sergilenecek, sergi ve atölye çalışmaları düzenlenecek.

Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, Başsavcı Gökhan Karaburun, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli'nin de açılışında bulunduğu festival, 12 Kasım'da sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious