120 yıl önceki cinayet

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Amerikalı antropolog ve yazar Jenny White’ın “Sultan’s Seal” (Sultan’ın Mührü) isimli kitabında, 2. Abdülhamid Dönemi’nde işlenen bir cinayetten yola çıkılarak topluma ayna tutuluyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜrk toplumu ile ilgili birçok kitabin yazarı olan ve en son ‘Sultan’s Seal’(Sultan’ın Mührü) adlı romanı kaleme alan yazar Jenny White, Turkish Cultural Center’in davetlisi olarak Manhattan’daki Zeytin Restoran’da okurlarıyla buluşarak kitabını imzaladı. Programda kitabından bazı pasajlar da okuyan White, 1970 ile 1980 yılları arasında Türkiye’de bulunduğunu ve çok sevdiği ülkemizde edindiği tecrübeler ışığında bu kitabını yazdığını söyledi. Türk ve Amerikalı davetlilerin yoğun ilgi gösterdiği imza günü yemekli olarak gerçekleştirildi.

9 dile çevrildi

Türkiye üzerine etnografik çalışmalarıyla tanınan ABD’li antropolog Jenny White’ın, 1886 İstanbul’unda geçen cinayetten yola çıkarak kaleme aldığı roman 9 dile çevrildi.

Romanın konusu: İngiliz bir kadının çıplak cesedi, bir yaz gecesi Ortaköy’de karaya vurur. Boynundaki kolyede padişahın tuğrası ve hangi dilden olduğu belirsiz kargacık burgacık harflerle...

Yıl 1886. İkinci Abdülhamid’in polisiye roman okuyarak sabahladığı zamanlar. Genç Osmanlılar henüz Jön Türkler’e dönüşmemiştir ama yakındır. Boğulmadan önce zehirlendiği anlaşılan genç kadının katilini aramak Beyoğlu Alt Mahkemesi’nin, Cambridge Üniversitesi rahlesinden geçme, orkidelere ve başka bir İngiliz’e gönlünü kaptırmaya pek meyilli hâkimi Kamil Paşa’ya düşer... Romanda, Doğu-Batı, İslam ve laiklik, gelenekler ve modernleşme, saray entrikaları, Avrupa parmağı, çözülen etnik mozaik, yükselen milliyetçilik, kuşaklararası uçurum, kadının toplumsal konumu, evlilik, cinsellik, eşcinsellik gibi konular inceleniyor. Ve hem 120 yıl önceki halimize hem de bazı açılardan o zamankine çok benzeyen günümüze dokunuyor. White âdeta 1880’lerin Boğaziçi’ni, 1990’ların Ümraniye’sinde yakaladığı ikilemlerin üzerinden geçerek yazıyor.

Yeni eserler

Manhattan’daki imza gününde bir açıklama yapan Jenny White, bir yandan “Sultan’s Seal romanının devamını yazdığını, bir yandan da Türkiye’nin yeni Müslüman burjuvazisini, AKP ve ötesini anlatan “Islam Lite” kitabını tamamlamaya çalıştığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious