1211 köyün yolu kar nedeniyle kapalı

1211 köyün yolu kar nedeniyle kapalı.13554
  • Giriş : 31.12.2008 / 15:49:00

Kar yağışı nedeniyle Hakkari, Ağrı, Kastamonu ve Konya'da 854 köy yolu ulaşıma kapandı. Karla mücadele ekipleri, köy yollarının ulaşıma açılmasına yönelik çalışmaları aralıksız sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alınan bilgiye göre, Hakkari'de iki gündür etkili olan kar yağışı, şehir merkezi ve ilçelerinde yaşamı olumsuz etkiliyor.

Kar kalınlığının şehir merkezinde 50 santimetre, yüksek kesimlerde 1.5 metre olarak ölçüldüğünü bildiren yetkililer, ulaşımda aksama yaşandığını söyledi.

İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, köy yollarının ulaşıma açılmasına yönelik çalışmaları aralıksız sürdürüyor.

Yetkililer, 2 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle 123'ü köy, 357'si mezra olmak üzere 480 yerleşim biriminin yollarının ulaşıma kapalı olduğunu belirterek, yol açma çalışmalarının tipi nedeniyle güçlükle yapıldığını bildirdi.

Hakkari-Şırnak kara yolu, kar temizleme çalışmalarının ardından ulaşıma açıldı. Yolun trafiğe açılmasının ardından, iki gündür Çukurca'nın Çığlı köyü yakınlarında bekleyen tır ve kamyonlar Şırnak'a hareket etti.

-AĞRI-

Ağrı'da yoğun kar yağışı nedeniyle 372 köy yolu ulaşıma kapandı, kar kalınlığı şehir merkezinde 60, yüksek kesimlerde 1 metreye ulaştı. İl merkezinde gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.

İl Özel İdare Müdürlüğü yetkilileri, merkez ve ilçelere bağlı 372 köy yolunun ulaşıma kapandığını, yol açma çalışmalarının tüm zorluklara rağmen aralıksız sürdürüldüğünü belirtti.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklığının eksi 9 derece olarak ölçüldüğünü kaydetti.

-KASTAMONU-

Kastamonu İl Özel İdare Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 318 köy yolunda ulaşım sağlamadığı, karla mücadele ekiplerinin yol açma çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ yetkilileri, Kastamonu genelinde 62 köye elektrik verilemediğini bildirdi.

-KONYA-

Konya'da kar yağışı nedeniyle 41 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yolların açılması için 10 ekip, 14 greyder, 10 akaryakıt kamyonu, 4 bıçaklı kar aracı ile Altınekin, Cihanbeyli, Emirgazi, Ereğli, Halkapınar, Kulu ve Yunak ilçelerinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Toplam 379 kilometre köy yolunda karla mücadele ve yol genişletme çalışmaları devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*