122 gemi siparişi iptal edildi

122 gemi siparişi iptal edildi.12669
  • Giriş : 16.11.2008 / 16:08:00

Küresel kriz nedeniyle deniz ticareti azalınca 2008’in ilk 9 ayında yapım maliyeti 3 milyarı bulan 122 gemi siparişi iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deniz Temiz Derneği'nin (TURMEPA) 16'ncı olağan genel kurulu sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, krizin Türkiye'de tekstil ve otomotivin dışında gemi inşaatında da milyarlarca dolarlık zarara neden olduğunu söyledi.

Yılbaşından bu yana gemi inşa siparişlerinin iyice azaldığını dile getiren Kalkavan, şöyle konuştu:
“Şu anda siparişler yok denecek kadar az. Son 9 ayda sadece 12 gemi siparişi alınmış durumda. 122 gemi siparişi iptal oldu. Bu 2.5-3 milyar dolarlık iş kaybı demektir. Durgunluğun yarattığı boşluğu bir iki yılda dolduramayız. Sipariş iptallerinin büyük kısmı Avrupa ülkelerinden gelen en az 10 bin DWT'lik orta boylu gemiler. Tabii ki arada zikzaklar, iniş çıkışlar olabilir. Ama 2009'u tüm dünya unutacak. Sektörde ciddi bir daralma bekliyoruz.”

Gemi siparişlerindeki iptallerin işsizliğe neden olacağını söyleyen Kalkavan, sektörde yaklaşık 30 bin işçiden 10 bininin işsiz kalma durumunda olduğunu kaydetti.


Kaptanoğlu Denizcilik'in Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kaptanoğlu ise şirketlerinin 11 gemilik siparişten 6'sının ertelendiğini anlattı. Kaptanoğlu, “Ben ve diğer şirketler gemi yaptırıyoruz ama bunlar kendimiz için yapılan gemiler. Dünyada krizin bitmesini sakince bekliyorum. Gemi yapımına devam etmeye karar verdik. İki tanesini bu ay içinde denize indiriyoruz” dedi.

Navlunlar düştü

Navlun fiyatlarında düşüş olduğunu belirten Kalkavan, şöyle konuştu:
“Kuru yük gemilerinde navlun fiyatları yüzde 98 düştü. Mayıs ayında günlük taşıma ücreti 100 bin dolar olan bir geminin navlun fiyatı 2 bin dolara kadar düştü.”

Metin Kalkavan gemi inşa sanayinin yanı sıra yat üretiminde de ciddi düşüş beklendiğini kaydedetti.

'Korsanlık endüstri oldu'

Metin Kalkavan, iki Türk gemisinin kaçırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Korsanlık endüstri haline geldi. Şu ana kadar gelişme yok. Personel sağlıklı. Hemen çözülmüyor. İnşallah gemileri kurtarırız fakat zaman alacak. Aden Körfezi bu olaylar nedeniyle sıkıntılı ama en önemli güzergâh.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*