125 kilo eroin ele geçirildi

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, tarihi bir operasyona imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır'da daha önce gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 100 kilo eroin maddesi ile irtibatlı olan bir organizasyona yönelik yapılan çalışmalarda; organizasyonun Van'dan Diyarbakır'a uyuşturucu madde sevkiyatı hazırlığı içerisinde olduklarının tespit edilmesi üzerine operasyon düzenlendi.

5 ay gibi uzun bir sürede titiz bir çalışma sonucunda Van ve Bitlis güzergahını kullanarak Diyarbakır'a seyir halinde olan bir kamyon, Mardin yolu üzerinde durdurularak içindeki 2 şahısla birlikte yakalandı.

Narkotik köpeği ile birlikte yapılan aramalarda kamyonun şoför mahallinde bulunan yatağın arka kısmına özel olarak yapılmış zuladan koli bandı ile bantlı toplam 243 pakette 125 kilo eroin maddesi ele geçirildi.

Ayrıca uyuşturucu naklinde kullanılan 2005 model BMC marka zulalı kamyon ile uyuşturucu ticaretinde birbirleriyle irtibatlarını sağladıkları tespit edilen 9 adet cep telefonuna da el konuldu.

Olayla ilgisi olduğu tespit edilen şahıslardan biri Şanlıurfa'da, diğeri de Gaziantep'te yakalanarak Diyarbakır'a getirildi.

Gözaltına alınan F.Y, Y.T, R.K ve A.Y isimli şahıslar hakkında 'Toplu halde uyuşturucu eroin maddesi ticareti yapmak, bu amaçla bulundurmak ve nakletmek' suçundan tahkikat yapılarak adli mercilere sevk edildi. Şahıslardan 3'ü tutuklandı.

'Darbe' operasyonunun 5 aylık titiz bir çalışmanın ürünü olduğunu dile getiren Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, 2006 yılında uyuşturucu tacirlerine yönelik 93 operasyonun yapıldığını açıkladı.

Emniyetin başarısına bir yenisini dah eklediğini söyleyen Çatalkaya, "Temin ettikleri eroin maddesini Diyarbakır üzerinden Gaziantep ve oradan da batı illeri ile yurt dışına nakletme hazırlığı içerisinde olan bir şebekeye, Mardin yolu üzerinde operasyon düzenlendi. Kamyon içerisinde yapılan aramalarda 125 kilo preslenmiş eroin maddesi ele geçirildi. Olayla ilgili 4 kişi yakalanarak adli mercilere sevk edildi." dedi.

Diyarbakır'da 2006 yılında 180 kilo eroin maddesi, 350 kilo esrar maddesi ve 7 bin 500 adette uyuşturucu extacy marka hap ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious