13 kişi kene ısırması nedeniyle hastanelik oldu

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Sivas il merkezi ile Tokat ilinde kenelerin ısırdığı 13 kişi hastaneye başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hastalardan 37 yaşındaki Halil Tekin ve 62 yaşındaki Hasan Demirbaş, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı teşhisiyle tedavi altına alındı. Isırık vakalarının çoğunun çocuk olması dikkat çekti.

Yozgat ili Yavuhasan Köyü'nde yaşayan ve çifçilik yapan evli ve 4 çocuk babası Halil Tekin'i, 10 gün önce köyde hayvanları otlatırken kene ısırdı. Tokat Devlet Hastanesi’ne giden Tekin’in üzerinde bulunan kene çıkarıldıktan sonra evine gönderildi. Bir süre sonra yüksek ateş, mide bulantısı ve halsizlik nedeniyle tekrar hastaneye başvuran Halil Tekin’e Kırım Kongo Kanamalı Ateşi teşhisi konuldu. Hastanede tedavi altına alınan Tekin, vücudunda kanama görülmeye başlayınca Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada yapılan kontroller sonucu Halil Tekin’in hastalığa yakalandığı anlaşılarak enfeksiyon hastalıkları servisinde tedavi altına alındı. Hastanın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Topuyurt köyünde yaşayan ve çifçilik yapan Hasan Demirbaş da kene ısırması nedeniyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ön tanısıyla Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisine sevk edildi. Burada yapılan tahliler sonucu hastalığa yakalandığı anlaşılan Hasan Demirbaş da aynı serviste tedavi altına alındı.

OKULDA KULAĞINA KENE YAPIŞTI

Sivas merkeze bağlı Çöken köyünde yaşayan Yılmaz ve Emine Kodaz çiftinin 3 çocuğundan biri olan 10 yaşındaki Cihat Kodaz, bu sabah eğitim gördüğü Ahmet Türkseven İlköğretim okuluna gitti. 4’üncü sınıf öğrencisi Cihat Kodaz bir süre sonra sağ kulağında bir acı hissetti. Kulağına kene yapıştığı anlaşılan çocuk yakınları tarafından hemen hastaneye götürüldü. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servisine getirilen Cihat Kodaz’ın kulağındaki kene doktorlar tarafından çıkarıldı. Çocuğun bir süre gözlem altında tutulacağı belirtildi. Bu vakaların dışında gün içerisinde Fazlı Duran (6), Mehmet Ali Deniz (13), Süheyl Çınar (7), Büşra Kılıç (8), Elif Ezgi Yılmaz (6), Emine Kodaz (33), Nazlı Çağlar (52), Abdullah Arslan ve Muhammet Cemal Şener Cumhuriyet Üniversitesi, Zeynep Hasbek (4) ise Sultan 1’inci İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi’nde de kene ısırması nedeni ile gözlem altına alındı.

GÜNDE 5- 10 VAKA

Tıp Fakültesi Hastanesi’nin acil servis doktorlarından Abuzer Coşkun, yaz aylarının gelmesiyle birlikte kene vakalarında ciddi artışlar yaşandığını belirterek, “Hastanemize günlük 5-10 civarında vaka geliyor. Bunların gerekli tahlilleri yaptıktan sonra yatması gerekenler servise gönderiliyor. Vatandaşlarımızın kene ısırması durumunda kesinlikle kendilerinin çıkarmaması gerekir. En yakın sağlık kuruluşuna gitmelerini öneriyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious