13 sayısı neden uğursuzdur?

  • Giriş : 01.10.2007 / 17:53:00

Bunları hiç merak ettiniz mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evlenirken neden yüzük takılır?

İnsanların evlenirken yüzük takmalarının nedeni eski Mısırlıların halka şeklindeki cisimlerin sonsuzluğu simgelediğine dair inançları. Evlilik yüzügü de evliligin sonsuza dek sürecegini simgeliyor.

Erkek bebeklerin giysileri neden mavidir?

Yüzyıllar önce insanlarda şeytani güçlerin bebeklerin vücutlarına girmek için fırsat kolladklarına ilişkin bir ortak inanç vardı. Ayrıca bu şeytani güçlerin, mavi renk tarafından kovulduğuna da inanılıyordu. Bu yüzden şeytan korkar diye erkek bebeklerin giysilerinin mavi olması gelenek haline geldi.

13 sayısı niçin uğursuzdur?

Bu inancın, Hz. İsa'nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılsa da, kökü İskandinavya topraklarına kadar gider. O zamanlarda güzellik tanrısı Balder bir ziyafet verir. Bu ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların tanrısı Loki, davetli olmadığı halde 13. kişi olarak katılmak ister. Ancak çıkan tartışmada Loki, diğer tanrılar tarafindan çok sevilen Balder'i öldürür. 13'ün uğursuzluğunun nedeni Loki'dir.

Bozuk paraların kenarı niçin tırtıklıdır?

Kağıt paradan önce kullanılan paralar altın ve gümüş içeriyordu. Düzenbazlar bu paraları kenarından kazıyarak çok az miktarda da olsa, biriktiyor, parayı da tekrar kullanabiliyorlardı. Bu sorunu çözmek için bozuk paraların kenarları tırtıklı yapılmaya başlandı. Bu tırtıklar sayesinde paranın kazınmış oldugu hemen belli oluyordu.

Atlar neden ayakta uyur?

Bilim adamları atların ayakta iken daha rahat olduklarını ve daha az enerji sarf ettiklerini söylüyor. Çünkü atın yatarken nefes almasında iç organları kimi güçlüklere yol açıyor.

Erkeklerin düğmeleri niçin sağdadır?

Sağ elini kullanan bir insan için, sağdaki bir düğmeyi soldaki iliğe geçirmek daha kolaydır. Bu nedenle erkeklerin düğmeleri daima sağdadır.

Peki kadınların düğmeleri niçin solda?

Eskiden düğmeler pahalı idi. Düğme alabilecek zengin kadınlar da, elbiselerini hizmetçilerinin yardımıyla giyebiliyorlardı. Hizmetçiler de düğmeleri sağ ellerini kullanarak daha hızlı ilikliyebiliyorlardı.

Bazı fotoğraflarda gözler niçin kırmızı çıkıyor?

Fotoğraf makinesinin flaşı kısa sürede çok kuvvetli bir ışık verir. Bu ışık da doğrudan retinaya yansır. İşte flaşla çekilen fotoğraflardaki kırmızılık retinadaki bu kılcal damarların görüntüsüdür.

Neden tokalaşıyoruz?

Tokalaşma aslında çağlar öncesi bir adet. Bir erkek diğerine elinde silah olmadığını göstermek için boş sağ elini uzatıyor, diğeri de aynı şeyi yapıyordu. Ama her iki taraf da kendini emniyete almak, diğerinin aniden silah çekmesini engellemek için birbirinden emin olana kadar birlikte ellerini hafifçe sıkarak dururlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious