13 tekne Karadeniz'de lodos kurbanı

13 tekne Karadeniz'de lodos kurbanı.15654
  • Giriş : 24.11.2008 / 14:43:00

Karadeniz'de balıkçıların avlanmaya çıkamamasına neden olan aşırı yağış ve şiddetli lodos, Samsun'da çok sayıda tekneyi batırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akşam saatlerinde başlayıp şiddetini artırarak sabaha kadar süren rüzgar nedeniyle 13 tekne battı.

Ladik ilçesinde Akpınar Anadolu Öğretmen Lisesi pansiyon binasının çatısını uçuran şiddetli rüzgar ve hortum, balıkçı teknelerine büyük zarar verdi. Batıpark sahilinde Yelken Kulüp yanındaki balıkçı limanında 100 tekneden 13'ü suya gömüldü. Vinçler yardımıyla sudan çıkarılan teknelerde büyük çaplı maddi hasar meydana geldiği tespit edildi. Teknelerde yaklaşık 15 bin YTL hasar oluştuğu öğrenildi. Yeterli önlem alınmadığını ileri süren balıkçılar Samsun Büyükşehir Belediyesi yetkililerine tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Su Sporları ve Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı Fikret Yaşmut, kayıkların batmasının rezillik olduğunu söyledi. Başkan Yaşmut, "Sözün bittiği yer artık. Burada 100 kayık var. Bunların çoğu da amatör kayıklar. Ortak bir çözüm üretilmesi lazım. Bir çözüm de bulunmuyor. Her kayıkta en az 1 milyar zarar var. Bir kayık 5- 6 bin YTL. Önlem alınabilir yeter ki istensin." ifadelerini kullandı.

Şiddetli lodos, Ladik ilçesinde de Akpınar Anadolu Öğretmen Lisesi pansiyon binasını çatısını uçurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*