13 yaşında ailelerini kaybettiler

13 yaşında ailelerini kaybettiler.11002
  • Giriş : 23.01.2009 / 22:38:00

Filistinli 13 yaşındaki Delal Ebu Ayşe ile Amira Abu el-Kerim şimdi hayata tutunmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze'de İsrail saldırısı sonucu tüm aile fertlerini kaybeden Filistinli 13 yaşındaki Delal Ebu Ayşe ile Amira Abu el-Kerim şimdi hayata tutunmaya çalışıyor.

"Bu dünyada yaşıyor muyum bilmiyorum, tüm ailem gitti, tek başıma kaldım bu dünyada." diyor. Henüz 13 yaşında olan Delal Ebu Ayşe. Gece saat 01.30'da evleri İsrail savaş uçakları tarafından vurulduğunda Delal bir gün önce kuzeni öldürüldüğü için teyzesine taziye ziyaretine gitmiş. 4 katlı binanın en üst katından inen füze giriş katında infilak ederek Delal'ın iki erkek ve bir kız kardeşiyle birlikte annesi ve babasının ölümüne sebep olmuş.

Saldırı gecesi aynı binanın bodrum katında olan Delal'ın amcası Sabır ise genellikle bina sakinleri olarak bodrum katta kaldıklarını ifade ediyor. Sabır, "Tüm katları delerek giriş katında patlayan füze eğer bodrum katının tavanını da delseydi, Delal'ın ailesi yerine bodrumda kalan 15 kişi ölecektik." diyor.

Sürekli rahatsızlanan Delal, arabayla hastaneye götürüleceği sırada, zar zor ayakta kalarak bize demeç veriyor.

Kaldığı odayı gösteren Delal, "Saldırılar boyunca İsrail hücum botlarından açılan ateşi duyuyordum. Saldırı olduğunda ben yoktum. Annem dört yaşındaki kardeşimi kucağında taşırken yanarak hayatını kaybetmiş." diyor. Delal ailesinden geriye kalan tek canlının da kendisi olduğunu söylüyor gözyaşları içinde. Komşularına göre İsrail Delal'ın binasını amcasından dolayı bombalamış. Binaya girdiğimizde pek çok yerde Hamas bayrakları ve mensuplarının resimlerini görüyoruz.

Gazze Şifa hastanesinde ise başka bir Filistinli kızın dramıyla karşılaşıyoruz. 15 yaşındaki Amira Abu el-Kerem'in babası ve iki kardeşi ölmüş. Amira, "Babam gözlerimin önünde öldürüldü." diyor. Tel al-Hawa'daki Hamas üyelerine ateş açan İsrail helikopterinin evini vurması sonucu ölen babasından bahsederken yardım istemek için sendeleyerek dışarı çıktığını ve bu sefer de başka bir füze tarafından vurulduğunu anlatıyor. Yaralandıktan sonra eve geri dönen Amira'nın kardeşleri ise ambülâns getirmeye çalışırken vurulmuşlar. Amira, "Onları durdurmaya çalıştım, çünkü nereye gittiklerini bilmiyorlardı.

Sonra onların da vurulduğunu duydum ve bir sessizlik oldu." diyor. O geceyi ölmüş babasının yanında geçiriyor, sonrasında bir gece de sokakta, yakınında bir patlama daha olunca ise bir eve sığınmak zorunda kalıyor ve 2 gün orada sadece su içerek yaşamaya çalışıyor. Amira, hemen hemen tüm Gazzeli çocukların yaşadığı dramın benzerini anlatırken ise elinde ölmüş babasının fotoğrafını tutuyor sıkıca.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*