13 yaşındaki çocuğa tekne aldı

13 yaşındaki çocuğa tekne aldı.10612
29.08.2016 / 23:52:33

13 yaşındaki çocuğa tekne alındı. Tekne alındığını gören çocuğun tepkisi gündeme oturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İstanbul'daki Boat Show Tekne Fuarı'nda Kavrayış ailesinin 13 yaşındaki çocuklarına 100 Bin Euro'luk tekne hediye etti. İstanbul'daki Boat Show tekne fuarı başladı. Fuarda Kavrayış ailesinin 13 yaşındaki çocuklarına 100 Bin Euro'luk (Bugünkü kurdan 298 bin TL) tekne aldı.

Kanal D’de yayınlanan haberde, kendisine tekne hediye edilen Kaan Kavrayış, Kanal D muhabiri Özay Erad'ın "Rüyalarına giriyor muydu" sorusu üzerine "Hem de ne.." cevabını verip gözyaşlarına boğuldu.

Kaan'ın anne ve babası ise çocuklarının deniz sevgisinin çok fazla olduğunu ve bunun için böyle bir hediye seçtiklerini söyledi.TEKNE NEDİR?

Bu sayfa da denizcilik ve tekne hakkında çok temel bilgilere yer verdik. 
İlk kez bir teknenin üzerine çıktığınızda, tekneyi kullanan insanların size hiç tanıdık gelmeyen bir dil konuştukları izlenimine kapılırsınız. Denizciliğin ayrı bir jargonu vardır. Temel nedeni denizciliğin gelişim sürecindeki hakim ulusların dillerine dayalı olsa da, birçok sözcük teknede verilen komutların doğru anlaşılmasını sağlamak ve iletişime dayalı yapılabilecek hataları azaltmak içindir. Örneğin günlük hayatta kullanılan sağ, sol gibi yön belirteçleri yerine denizcilikte iskele ve sancak kullanılır.

TEKNE NASIL YÜZER:
  
Bir tekne suya indirildiğinde suyu yanlara iter yani suyun yerini değiştirir. Su da buna kaldırma kuvveti ile cevap verir. Bir teknenin yüzebilmesi için, ağırlığının su içerisinde bulunan hacmi kadar suya eşit ağırlıkta olması lazımdır. Yaklaşık 2000 yıl önce Arşimet tarafından ortaya konmuş bu prensibe göre, eğer teknenin su içerisindeki hacmi, yani taşırdığı ya da yer değiştirdiği suyun ağırlığı teknenin toplam ağırlığından fazlaysa tekne yüzer. Tekne ağırlığına deplasman denir.Yer değiştiren bu su miktarına, Fransızca deplacement, İngilizce displacement kelimelerinden yola çıkarak deplasman denir. 

TEKNEDE YÖNLER :

Denizcilikte, hangi yöne gidileceği, bir cismin ya da yapılacak işin nerede, ne tarafta olduğu yön belirten terimlerle ifade edilir. 
Teknede yapılan birçok iş, komut ve tarif yön bilgileriyle ifade edilebildiği için yön terimlerini bilmek önemlidir.  
En çok kullanılan terimler : 
SANCAK  : Teknenin sağ tarafıdır. Uluslar arası rengi yeşildir.  
İSKELE : Teknenin sol tarafıdır. Uluslar arası rengi kırmızıdır.  
SANCAK KONTRA : Rüzgarın sancaktan esip, yelkenlerimizin iskele tarafına açık olarak yaptığımız seyirdir. 
İSKELE KONTRA : Rüzgarın iskeleden esip, yelkenlerimizin Sancak tarafına açık olarak yaptığımız seyirdir.
Baş : Teknenin ön kısmı. 
Kıç  : Teknenin arka kısmı. 
Pruva : Bir teknenin baştan ileri ufuk yönündeki alan. 
Pupa: Bir teknenin kıçtan geri ufuk yönündeki alan. 
Omuzluk : Teknenin baş ve kıç kısmında, omurga hattı ile 45 derecelik açı yapan, her iki taraftaki köşeleri. 
Rüzgar üstü : Tekne aynı rüzgara tabi kaldığı sürece, teknenin rüzgarı aldığı taraf. 
Rüzgar altı : Tekne aynı rüzgara tabi kaldığı sürece, teknenin rüzgarı aldığı tarafın ters istikameti. 

Kayık nedir?
Değişik boy ve biçimlerde, kürek, yelken ve motorla hareket eden güvertesiz küçük tekne. Deniz, göl ve nehirde gezmek ve belirli miktarda yük taşımak için kullanılır. Genellikle ağaçtan yapılan kayıkların yapımında son zamanlarda plastik maddeler de kullanılmaktadırkayık
Kürek çekmenin yoruculuğu ve süratinin az olmasından dolayı motorlar, kayığa konmadan önce, yelkenlerden istifade edilmişti. Bazı yerlerde hala yelkenli kayıklar kullanılmaktadır. Kayığın gövdesine veya içine takılan motorlar kullanış kolaylığı, sürat kazandırması, taşıma kapasitesinin artması gibi sebeplerden tercih edilmektedir.
Çok eski zamanlardan beri kullanılmakta olan kayıklar bilhassa dar boğazlarda, küçük denizlerde, kıyılarda, balıkçılık, gezinti, yük taşımada kullanılmaktadır. İstanbul’da Boğaziçi’nde ve Haliç’te, semtler arasında değişik tipleri kullanılan kayıkların, yolcu taşıyanlarına piyade, yük ve 20-30 kişi taşıyanlarına ise "pazar kayığı" adı verilirdi. Bunlar Boğaz’ın muhtelif yerlerinde kurulan pazarlara veya iş yerlerine mal taşırlardı.
Osmanlı devlet erkanını taşıyan ve saraya ait olan değişik tipte kayıklar günümüze kadar gelmiş olup müzeleri süslemektedir. Yapımına ve dış görünüşüne çok ehemmiyet verilen padişahın oturduğu kayıklara "hünkar kayığı", paşaların bindiklerine ise "saltanat kayığı" adı verilirdi. Bunlar ince uzun çok
mütenasip yapılırdı. Hepsi bir sanat eseri şeklinde olan bu kayıklar muhteşem bir devletin sanat zevkıni aksettirmesi bakımından çok önemli sayılmakatdır. Yabancılar, hünkar kayıklarının Boğaz’daki mavi suların içindeki ihtişamına hayran olduklarını hatıralarında devamlı dile getirmektedirler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*