13 yıl önce şehit edilen 33 er anıldı

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Bingöl -Elazığ karayolu 13.kilometresinde Bilaloğlu köyü mevkiinde 24 Mayıs 1993 tarihinde silahsızken PKK'lı teröristlerce şehit edilen 33 er için anma töreni düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bingöl Şehitlik Anıtı önünde düzenlenen anma töreninde zaman zaman duygulu anlar yaşandı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve saygı atışı ile başlayan törende konuşan Üsteğmen Barış Kürçe, terör örgütleri ve yandaşlarının daima Türk milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güçlü iradesini karşılarında bulacaklarını belirtti.

Barış Kürtçe, şöyle devam etti: "Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Güçleri, her zaman beyni yıkanmış kime hizmet ettiklerini dahi bilmeyen teröristlerle büyük bir vatanseverlik, cesaret ve fedakarlıkla mücadelesine devam etti. Terörle mücadelelerde başka şehitler de verdik. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri vatanın birlik ve bütünlüğünü her ne pahasına olursa olsun korumaya ve kollamaya devam etti. Bundan sonra da terör örgütü ve onun yandaşı siyasi unsurlar da yaptıklarının hesabını verecek ve yapacaklarının karşısında daima Türk Milleti'nin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güçlü iradesini bulacaklarıdır."

Şehitlik Anıtı önünde tören devam ederken 33 eri temsilen 49. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı'ndan 33 asker taşıdıkları dev Türk bayrağı ile bir koşu yaptı. 33 şehit erin anısına düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere madalya ve hediyeleri takdim edildi.

Şehitler Anıtı önünde toplanan kalabalık bölücü terör örgütü PKK ve bölücü başı Abdullah Öcalan aleyhine sloganlar atarak Hükümet Konağı'na kadar yürüdü. Burada İstiklal Marşı'nın okunmasıyla program sona erdi.

Programın bitişinde kamuoyunun yakından tanıdığı şehit astsubay eşi hemşire Yıldız Namdar, mikrofonu eline alarak programın bitmediğini belirtip bir basın açıklaması okudu. Güneydoğu insanının Türkiye topaklarında gözü olan yabancı kuvvetler tarafından kullanıldığını ileri süren Yıldız hemşire, "Güneydoğu halkı kullanıldığını fark etseydi, onları bir canavar haline getiren Apo ile kendilerine uyduruk olarak vaat edilen devletin uyduruk bayrağını alıp sokaklara dökülmezlerdi" dedi.

"Yıllardır kendilerine hizmet için ayaklarına kadar gelen, öğretmeni, askeri, doktoru, polisi katletmezlerdi. Bir yandan da yanı başlarındaki Irak'ı görmezden gelmezlerdi" diyen Yıldız Hemşire şöyle devam etti: " Bu insanlar kullanıldıklarının farkına varsaydılar, kendilerine fakir edebiyatı yapan Leyla Zana, Ahmet Türk ve Osman Baydemir'i sorgularlardı. Hatta 30 bin insanın katili Apo'ya Yeni TMK'nın arasına sıkıştırılan 6. maddenin hesabını sorarlardı. Bunun hesabını siyasetçilerden isterlerdi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious