13. İzmir Kitap Fuarı açıldı

13. İzmir Kitap Fuarı açıldı.20500
  • Giriş : 19.04.2008 / 17:26:00

TÜYAP (Tüm Fuarcılık Yapım AŞ) ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde hazırlanan 13. İzmir Kitap Fuarı açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası İzmir Fuar alanındaki açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in tarihinin, Yeşilova Höyüğü'nde yapılan son kazılarla 8 bin 500 yıl kadar geriye gittiğini söyledi.

İzmir'in özellikle kültür ve sanatta hatırı sayılır imzalar attığını belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:

"İzmir evrensel alanda ve ülke ölçeğinde önemli isimlerin yetişmesinde vesile olmuştur. Bu zengin entelektüel birikim, belki de İzmir'in ve İzmirlilerin en büyük mirası olarak karşımıza çıkmaktadır. Biliyoruz ki, kültürel ve tarihsel mirasın korunması ve geleceğe aktarılması, sadece tarihi eserlerin onarımı ve rehabilitasyonu, önemli tarihsel mekanlara yönelik projeler ya da iyileştirme çalışmalarımızla sınırlı tutulmamalıdır. Bu çerçevede bize düşen görev, bir yandan İzmir'in tarihsel ve kültürel mirasını günümüze aktarırken, diğer taraftan da kentteki kültürel yaşantının önünü açmak olmuştur."

13. İzmir Kitap Fuarı "Ege'de Şiir" temasıyla gerçekleştiriliyor. 280 yayınevi ve sivil toplum kuruluşununu katılımıyla düzenlenen kitap fuarında konferans, söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi 139 kültür etkinliği ve imza günlerinde 500 yazar okurlarıyla buluşup kitaplarını imzalayacak.

Fuarın bu yılki onur konuğu olan şair Arif Damar'ın şiiri üzerine paneller, söyleşiler ve dinletiler olacak.

13. İzmir Kitap Fuarı, önemli sergilere de ev sahipliği yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious