130 bin banka hesabına haciz

130 bin banka hesabına haciz .7747
  • Giriş : 18.10.2007 / 09:28:00

Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borçlularına, elektronik taarruz başlattı. Maliye, ilk etapta 130 bin vergi borçlusunun banka hesaplarına ihtiyati haciz uyguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu sayede 2 milyar YTL tahsilat yapılması planlandı..

Maliye, vergi borçlularına karşı büyük taarruz başlattı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, veri ambarındaki bilgiler üzerinden gerçekleştirdiği çapraz denetimler sonucunda ilk etapta 130 bin vergi borçlusunun banka hesaplarına ihtiyati haciz konuldu. Bu uygulama ile 2 milyar YTL tahsilat yapılması hedeflendi. 2007 yılında vergi gelirlerinde beklenen tahsilatı yapamayan mali idare, 4 milyar YTL civarındaki açığı kapatmak için gelecek yıl hem bazı vergi ayarlamalarına hem de kayıtdışı ile mücadele önlemlerine ağırlık verecek. Bu kapsamda Gelir İdaresi'nin Stratejik Planı'nda yer alan önlemler seri biçimde devreye giriyor. Vergisini zamanında ödemeyenlerin tespit edilerek süresinde ödenmeyen vergi ve cezaların cebren tahsilini sağlama kararı, hemen uygulamaya konuldu.

TAHSİLAT İÇİN YAKIN MARKAJ
Borç Takip ve Değerlendirme Sistemi'nin temelini oluşturan ilk adım sayesinde, hem vergi borcu bulunan hem de bankada mevduat tutan 130 bin mükellef saptandı. Bankalara yazı gönderilerek, borçlu mükelleflerin hesap hareketlerinin bloke edilmesi istendi. Önümüzdeki dönemde de vergi borçlularının banka mevduatı, gayrimenkul ve motorlu taşıt bilgileri öncelikli olmak üzere tüm malvarlığına elektronik ortamda ulaşılarak tahsilat için yakın markajda tutulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious