130'uncu yaşını kutlamaya hazırlanıyor

130'uncu yaşını kutlamaya hazırlanıyor.12700
  • Giriş : 27.03.2009 / 11:33:00

Dünyanın en yaşlı insanının 1879 doğumlu Kazakistan vatandaşı Sahan Dosova olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkede yapılan nüfus sayımında Sahan Dosova isimli ninenin 1879 doğumlu olduğu belgelendi. Sahan Dosova nine 130 yaşına rağmen hala dinç görünüyor. Kaza nine yaşına rağmen kulaklarının ağır duymasının dışında herhangi bir sağlık sorunun olmadığını söylüyor. Yaşlı nine makineyle hala dikiş dikebiliyor.

Dosova nine Sovyetler Birliği liderlerinden Stalin'in bölgede 1926'da yaptığı ilk sayımda da yer aldığını belirtiliyor. Kazakistan'ın en büyük ikinci kenti Karaganda'da yaşayan 130'luk çınar 7 yaşında anne ve babasını kaybettiğini ve akrabalarının yanında yaşadığını söylüyor. İlk evliliğini 17 yaşında yapan Sahan Dosova nine 10 çocuk annesi. İlk eşini Birinci Dünya Savaşı'nda kaybeden Dosova nine ikinci evliliğini 40 yaşında kayını ile yaptığını söylüyor. Yaşadığı köyde 100 yaşından büyük 36 insanın olduğunu belirten yakınları bu insanların 33'ünün kadın olduğuna dikkat çekiyor. Son çocuğunu 64 yaşında dünyaya getirdiğini ifade eden Kazak nine uzun yaşamanın sırrına "Allah'ın lütfü" diyor. Kazak nine sağlıklı olmasını kımız, süt, kaymak ve peynir yemesine borçlu olduğunu belirtiyor.

Hiç bir zaman doktor yüzü görmediğinin altını çizen yaşlı kadın hayatında hiç ilaç kullanmadığını rahatsızlandığı dönemlerde ise bitkisel ilaç kullandığına dikkat çekiyor. 10 çocuk 35 torun ve yüzden fazla torununun çocukları olan Sahan Dosova, 3 odalı bir evde 11 akrabası ile birlikte yaşıyor. Ninenin yetkililerden tek isteği iki odalı bir evinin olması. Yaşlı çınar sürekli yer yatağını tercih ettiğini öylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*