13'ümde öleceğimi bilmek zor geliyor

13'ümde öleceğimi bilmek zor geliyor.17796
  • Giriş : 13.11.2008 / 06:40:00
  • Güncelleme : 13.11.2008 / 00:02:59

İngiltere'de yaşayan 13 yaşındaki Hannah Jones, ölümcül bir hastalıkla, kalp rahatsızlığıyla boğuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Henüz 13 yaşında ancak öleceğine kendisi karar verdi. İngiltere'de yaşayan 13 yaşındaki Hannah Jones, ölümcül bir hastalıkla, kalp rahatsızlığıyla boğuşuyor. Jones, kalp nakli yaptırmaktansa ölmeyi tercih ettiğini söyleyerek herkesi şoke etmiş ve 'ölüm' hakkını yasal yolla kazanmıştı.

İngiliz basınına dün yansıyan haberde transplantasyon yerine evinde ailesiyle huzur içinde son günlerini yaşamayı tercih ettiğini belirten küçük kız, mahkemeye çıkmayı da reddetmiş ve ameliyat olmak istemediğini, hastane hayatından bıktığını dile getirmişti.

13'ÜNDE ÖLMEK ZOR

Doktorlar, Hannah'ın 6 aylık ömrü kaldığını belirtirken, Hannah, ölüme bu kadar yakın durmanın ne demek olduğuna dair açıklamalarda bulunarak tüm dünyanın içini acıttı:

"Ben 13 yaşında normal biri değilim. Çok derin düşünürüm. Ve böyle de olmam gerekiyor. Hastalığımı düşünecek olursak, yani. 13'ünde olup da öleceğini bilmek gerçekten çok zor".

"Ailem her zaman beni cesaretlendirdi. Kararlarımı hep kendim verdim. Kalbim konu olunca da, bazı şeylerin, diğer insanların düşüncelerindense, kendi bildiğim yoldan gitmesi gerekli".

"Bu kolay bir seçim değil. Ama hastanede kalmak bana kötü zamanlarımı hatırlatacak. Zaten yeterince hastanede kaldım. Sadece evde olmak istiyorum. Hayatımın sonuna gelmiş olsam da..."

AİLE ELEŞTİRİLİYOR

Hannah'ın ailesi ise kızlarının kararına saygı gösterdiği ve karışmadığı için tepkilerle karşı karşıya.

Hannah'ın annesi Kirsty, "Biliyorum ki birçok insan Hannah'a kalp nakli yaptırmamız gerektiğini düşünüyor. Bu ona uzun bir hayat verebilir. Böyle bir ihtimal var, yaşama şansı. Ama, günün 24 saati, haftanın 7 günü bu durumla yaşasanız, ancak o zaman belki beni, bizi anlayabilirsiniz"

"Hemşire olarak çalışıyorum. Hannah gibi birçok çocuğun bu tür bir hastalıkla mücadele ettiğini sık gören biriyim. Elbette ki onların da bir an önce kurtulmasını istiyorum. Ancak bazen ölümün en gerçek, en doğru, en gerekli yol olduğunu da anlayabiliyorum"

KANALDHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*