14 Avrupa ülkesi CIA ile işbirliği yaptı

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Dick Marty CIA'e ilişkin hazırladığı raporda 14 Avrupa ülkesinin Amerikan haber alma ajansının terör zanlılarının transfer edilmesi ve gizli hapishanelerle ilgili işbirliği yaptığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sivil toplum örgütleri, bu ülkelerin Romanya ve Polonya olabileceğini iddia ederken ismi geçen ülkeler bu iddiaları reddetmişti. Olayların ardından harekete geçen Avrupa Konseyi olayı araştırmaya başladı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Dick Marty olayı araştırmakla görevlendirildi.

Marty raporunda, Avrupa ülkelerinin aktif ya da pasif rol aldığını belirtirken ülkelerin olayın habersiz kurbanları olmadıklarını belirtti. Marty'nin raporunda, "Gerçek tam olarak ortaya çıkmasada şu açıkça belli ki pekçok Avrupa ülkesindeki yetkililer CIA'ın bu yasadışı faaliyetlerinden haberdardı. Bazı ülkeler olayı görmezden geldi ya da bilmek istemedi." yazdı.

Raporda "Türkiye, İspanya, Almanya ve Rum Kesimi'nin operasyonlarda kullanılan noktalardan" olduğu belirtildi. Raporda ayrıca İtalya, İsveç, Bosna, Makedonya, Almanya ve Türkiye'nin CIA'nin bazı kişilerin kendi ülke topraklarında yakalanmasına ilişkilerildi. Aynı raporda İngiltere, İrlanda, Portekiz ve Yunanistan'ın CIA'nin durak noktalarından olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious