14 Nisan mitingine üstü örtülü destek

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Baykal, "İktidar partisi, 14 Nisan'da yapılacak mitingin arkasında muhalefet partisinin olduğunu söylüyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtlandırdı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve anamuhalefet lideri Deniz Baykal, 14 Nisan mitinginin çeşitil kuruluşlar tarafından alınmış bir karar ve demokratik bir hak olduğunu savunarak, "Bizim şu ana kadar böyle bir miting düzenleme kararımız yoktur. Olursa çıkar gümbür gümbür ilan ederiz.

Bu girişimi yapanlar doğru bir girişimdi bulunuyorlar" dedi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'ndeki Dünya Ekonomisi ve Türkiye'ye Yansımaları toplantısına katılan Baykal, Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı adayını 18 Nisan'da açıklayacak olmasını da üzüntü verici bir durum olarak değerlendirerek, "

DENİZ BAYKAL: "BİZİM ŞU ANA KADAR MİTİNG DÜZENLEME KARARIMIZ YOKTUR"

Baykal, "İktidar partisi, 14 Nisan'da yapılacak mitingin arkasında muhalefet partisinin olduğunu söylüyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtlandırdı: "Çeşitli kuruluşlar Türkiye'de toplantı yapmak kararını alıyorlar ve harekete geçiyorlar. Bu demokratik bir toplumda çok doğal. Bu konuda kimsenin yaptığı işi saklamasına gerek yok. Toplantıları kimin yaptığı belli, isimler belli. CHP olarak tavrımız çok açık.

Biz Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Türkiye'de bir olup bitti yapılmasına karşın toplumun duyarlı hale getirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu toplantılara değer veriyoruz, partililerimiz bu toplantılara katılıyorlar. Bizim şu ana kadar miting düzenleme kararımız yoktur. Böyle bir kararımız olursa çıkarız gübmbür gümbür ilan ederiz. Bu mitinge CHP'lilerin bir kısmı da hiç kuşkusuz katılacaktır. Ama biz bu doğrultuda ne bir kurumsal katılma için karar aldık ne de örgütlerimize görev verdik. Bunlar sözkonusu değil. Bu girişimi yapanlar doğru bir girişimde bulunuyorlar."

"GENEL MÜDÜR ATAR GİBİ CUMHURBAŞKANI ATAMASI DEMOKRASİ İLE BAĞDAŞMIYOR"

CHP Lideri, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayını 18 Nisan'da açıklayacak olmasını üzüntü verici bir manzara olarak niteledi. Baykal, "Halkın bu seçimlerde bu kadar dikkate alınmaması, önemsenmemesi, bunun tamamen bir kapalı devre çalışma olarak sürdürülmesi, ya da Sayın Başbakan'ın aile şirketine genel müdür atar gibi bir Cumhurbaşkanı ataması ne demokrasi ile ne de halka saygıyla bağdaşmıyor" diye konuştu.

CHP'nin Cumhurbaşkanı seçme işini parti içi işi olarak görmediğini savunan Baykal, konuyu toplumla dialog içinde beraber kararlaştırabileceklerini ifade etti. Baykal sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu andaki parlamentoda çoğunluğu yöneten bir idare var. Ancak parti uzlaşmaya ve işbirliğine açık değil. Kendi gerçeğini empoze etme ve oldu bittiye getirme arayışı içinde. Böyle bir ortamda bizim tek taraflı aday ilan etmemize gerek yok. Ancak bize gelin birlikte bir Cumhurbaşkanı seçelim denilirse o konuda katkımızı yaparız ve Türkiye'nin kabul edeceği Cumhurbaşkanı'nın oluşması için, kendi adayımızın dayatılması için değil, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'nın çıkası için çalışma yaparız. Ancak şu anki hükümette böyle bir anlayışı görmüyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious