14 yaşındaki terör zanlısı

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Irak savaşına kızıp web sayfasına 'Bush'u öldürün' posteri koyan 14 yaşındaki öğrenci gizli servis baskınına uğradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik ModelleriABD'de Irak işgaline kafası fena bozulan 14 yaşındaki bir kız öğrenci, internetteki sayfasında ABD Başkanı'nı eline kama saplanmış olarak gösteren ve üzerinde 'George Bush'u öldürün' yazan bir ilüstrasyon yayımlayınca başına gelmeyen kalmadı.

Kaliforniya'nın Sacramento kentindeki McClatchy Lisesi'nde sekizinci sınıf öğrencisi olan Julia Wilson, geçen baharda MySpace.com'daki sayfasına birçok Bush karşıtı sitede de yer alan ilüstrasyonu koydu. Ancak tarih dersinde bunun federal suç olduğunu öğrenince sayfayı değiştirdi. Ama geç kalmıştı. Sayfayı saptayıp kızı izleme listesine alan gizli servisler Wilson'ı geçen çarşamba günü okulda yakaladı. İki gizli servis ajanı, moleküler biyoloji dersinden apar topar çıkardıkları Wilson'ı 15 dakika sorgulayıp hapishaneye gönderilmekle tehdit etti ve bağırıp çağırdı.

Çantasında kalp amblemi vari

Sonunda dosyasının kapatılacağı söylenmesine karşın korkudan gözyaşlarına boğulan takdirnameli öğrenci, "Gereksiz biçimde haşin davrandılar. Çantasında kalp amblemi taşıyan biriyim. Barışı seviyorum. Irak'ta savaşa karşıyım. Başkan'ı öldürecek değildim" dedi.

Ajanlar, okuldan önce evi basıp aileyi sorgulamıştı. Julia'yı "İki ajan seninle konuşmak istiyor. Galiba Başkan'ı ölümle tehdit etmişsin" mesajıyla uyarmaya çalışan ancak geç kalan anne Kirstin, kızının bütün okula rezil edilmesine ve ailesi yanında olmadan sorgulanmasına büyük tepki gösterdi. Okulda çok sevilen Wilson, sorgulamadan sonra yeni bir sayfa hazırlayıp gençleri Irak işgalini protesto için örgütlemeye karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious