14 yıl sonra buldukları öğretmenlerine konser verdirdiler

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Hakkari'de bir grup öğrenci, 14 yıl sonra buldukları öğretmenlerine konser verdirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bağca'nın ilkokuldan öğrencisi olan Bülent Tunç, öğretmenlerini bulmanın heyecanını yaşadıklarını, kendisinin Hakkari gençliğine önemli mesajlar verdiğini söyledi.

Hakkari ve Şemdinli'de ilköğretim okulllarında öğretmenlik yaptıktan sonra İzmir Konak Kıbrıs Gazileri İlköğretim Okulunda öğretmenliğe devam eden özgün müzik bestekarı ve ses sanatçısı Cevat Bağca'yı 14 yıl sonra bulan öğrencileri Hakkari'ye davet etti. Kendisini kasetlerinden ve bestelerinden tanıdıktan sonra buduklarını belirten öğrencisi Bülent Tunç, kendisinin ilkokul 5. sınıftayken öğrencisi olduğu Cevat öğretmeni çok aradıklarını belirtti. Kendisini hiç unutamadıklarını anlatan Tunç, öğretmenlerini konser için Hakkari'ye davet ettiklerinde hemen kabul ettiğini vurguladı.

Cevat Bağca, öğrencilerinin yıllar sonra bulmasının kendisi için çok önemli olduğunu söyleyerek, kendisini konser vermek için davetlerini kırmadıklarını ifade etti. Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe'nin de katıldığı konser, büyük ilgi gördü. Kendisinin bir barış taraftarı olduğunu belirten Bağca, "Kardeşliği sadece Türk-Yunan arasında değil, Türk-Kürt arasındaki kardeşliği de savunmak gerek." dedi.

Belediye Başkanı Tekçe, konser esnasında yer yer Bağca'ya eşlik etti. Bütün gayretini barış için sarfettiğini svanan Bağca, çocuğunun Hakkari doğumlu olduğunu, bir çocuğun yaşaması için gerekirse aya bile gideceğini savundu. Bağca, insan hayatını kolay kazanılmadığını, bir anne ve babanın çocuklarına ne kadar özendiğinin altını çizdi.

Sanatın alkollü ortamlarda yapılanına alışıldığına vurgu yapan Bağca, sanatın sadece İstanbul'un alkollü ortamlarında yapılanlardan ibaret olmadığını, buralardaki temiz ortamlarda sanatın daha iyi yapılabileceğini söyledi.

Bağca, Türkiye'de gençliğin ve pek çok yerin ihmal edildiğini söyleyerek, buralarda yapılan sanatın daha değerli olduğunu savundu. Bağca, Hakkari'nin de böyle yerlerden biri olduğunu vurguladı. Konseri esnasında duygulu anlar yaşayan Bağca, geçen yıl kansere yenik düşen Karadeniz ses sanatçısı Kazım Koyuncu'yu andı. Koyuncu'nun bütün insanlğı seven bir yapıya sahip olduğunu beliten Bağca, Koyuncu adına Karadeniz türkülerinden Cerrahpaşa türküsünü okudu.

Çoğunluğu genç olan seyirciler de Bağca'ya eşlik etti. Hakkari Spor İl Müdürülüğü'ne ait spor salonundaki konsere iştirak çok olunca, tribünlere sığmayan seyirciler salonun ortasındaki sandalyelere oturdu. Konsere gelen gençler türkülerin ritmine kendilerini kaptırarak eşlik etti, halaylar çekti. Özellikle gençler Bağca'yla hatıra fotoğrafı çekmek için yarıştı.

Bağca, konser sonras kaset ve CD'lerini imzaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious