140 bin otomobil çürüyecek mi?

140 bin otomobil çürüyecek mi?.8328
  • Giriş : 26.11.2008 / 23:54:00

Türkiye otomotiv sektörü de krizle pençeleşiyor. İç pazarda satışlar bıçak gibi kesilirken, otomotiv firmaları yılın son ayına 140 bin adeti bulan ciddi stok yüküyle giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Küresel mali kriz, Türk otomotiv sektörünü ciddi şekilde etkilemeye başladı. İç pazarda satışlar bıçak gibi kesilirken, otomotiv firmaları yılın son ayına 140 bin adeti bulan ciddi stok yüküyle giriyor... 

Kasım ayında otomotiv pazarındaki düşüş yüzde 50'yi buldu. Pazardaki gerileme aralıkta da devam ederse, kasım ve aralık 2001 krizinden sonra otomotivin yaşadığı en kötü aylar olacak

Küresel mali kriz, Türk otomotiv sektörünü ciddi anlamda etkilemeye başladı. İç pazarda otomotiv satışları bıçak gibi kesilirken, ihracatta da büyük düşüş yaşanıyor. Hem iç pazarda hem de ihracatta darboğaza giren Türk otomotiv sektörü, yılın son ayına daha da sıkıntılı giriyor. Bunun nedeni otomotiv firmalarının elinde bulunan stoklar.

STOK BÜYÜDÜ

Otomotiv sektörü yılın son ayına yaklaşık 100 bin adet stok yüküyle giriyor. Daha önce siparişi verilen ve üretilip Türkiye'ye doğru yola çıkan otomobillerle birlikte toplam stoğun 140 bine adede çıkacağı tahmin ediliyor. Otomotivin kriz döneminde çok sayıda stokla yakalanmasının nedeni ise firmaların son üç ayda talebin artacağını düşünerek planlarını yapması. Çünkü, Türkiye'de otomotiv pazarında satışların yüzde 40'ı son üç ayda gerçekleşiyor. Ancak, küresel mali kriz bu kez planları tamemen değiştirdi.

ÖTV'DE İNDİRİM İSTENİYOR

Stoklarla ilgili görüşlerini sorduğumuz Mazda Ulusal Satış Ofisi Genel Müdürü, Bora Koçak, stokların otomobil firmaları ve bayileri üzerinde önemli bir baskı yarattığını belirterek, "Ekimde satışlar yüzde 37.7 oranında geriledi. Kasım ayı da parlak değil. Geçen yıla göre kasım satışları yüzde 50 oranında gerilediğini görüyoruz" dedi. Normalde iki ayda tükenebilecek olan bu stok rakamının, bu ortamda en az 5 ayda eritilebileceğini söyleyen Koçak, hükümetin acilen otomobil satışlarını canlandırmaya yönelik bir çalışma yapması gerektiğine dikkat çekti.

Türk otocular da paket istiyor

ABD'li ve Avrupalı otomotiv üreticileri gibi, Türk otomotivciler de hükümetten destek paketi istiyor. İç pazar ve dış pazar satışları düşen otomotivciler, özellikle iç pazarda satışları canlandırmaya yönelik destek verilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bazı firmalar hükümetten ÖTV indirimi beklerken, bazı firmalar ise vergi indirimi yerine farklı bir destek paketi hazırlanmasını istiyorlar.

Otomotivde para isteyen isteyene Otomotivciler küresel mali krizden çıkabilmek için hükümetlerden nakit desteği istiyor. Özellikle ABD dev otomotiv firmaları GM, Ford ve Chrysler, toplam 25 milyar dolarlık destek paketinin ABD Kongresi'nde onaylanmasını bekliyorlar. Bunun yanısıra Avrupa ve Çinli üreticiler de hükümetlerinden para yardımı istiyorlar. Opel ve Jaguar da 1.5 milyar dolar yardım talep ediyor.

2001 yılından sonra en kötü kasım ayı yaşanıyor

Ekimde pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37.3 düşerek 32 bin 884 adete gerilerken, bu düşüşün kasım da devam ettiği görülüyor. Kasım ve aralık, otomotiv tarihinde rekor satışların yaşandığı aylar olarak görülürken, bu yıl tablo tersine dönmeye başladı. Kasımda satışların geçen yıla göre yüzde 50 civarında düştüğü belirtiliyor. Geçen yıl 61 bin 745 adet aracın satılırken, bu yılın kasım ayında satışlar 30 bin adetin altına gerileyecek.

Kasımdan sonra aralık da otomotivciler için "Kara Ay" olarak tarihe geçecek. Aralıkta satışların daha da düşerek, 25 bin adetin altına ineceği tahmini yapılıyor. Bundan önce kasım ve aralık ayındaki en büyük düşüş 2001 krizinde yaşanmıştı. 2002 Kasım'ında toplam pazar 9 bin 848 gibi son 10 yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Aynı şekilde 2002 Aralık ayında da satışlar 16 bin 998 adete gerileyerek, son 10 yılın en düşük seviyesine inmişti.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*