140 milyon ders kitabı dağıtıldı

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı, 2006-2007 eğitim öğretim yılında ortaöğretimi de ücretsiz ders kitabı uygulamasına dahil etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanlığı, ücretsiz ders kitabı dağıtımı uygulamasına bu sene ortaöğretimi de dahil etti. Bakanlığın dağıtacağı ders kitaplarının basımı ve Türkiye geneline dağıtımı ise, İstanbul'dan bu yıl ortalarında Ankara Hasanoğlan'a taşınan merkezde gerçekleşti. 2003 yılından beri sürdürülen uygulama ile 3 senede toplam 272 milyon adet kitap, ilköğretim kurumlarında ücretsiz olarak öğrencilere dağıtılmıştı. Bu sene dağıtılan kitaplarla rakam 410 milyon âdete ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanı Şadi Keskin'in verdiği bilgiye göre bu yıl dağıtılan 140 milyon kitabın yaklaşık 84 milyonu özel sektörden, 56 milyonu MEB Devlet Kitapları Döner Sermayesi Genel Müdürlüğü'nden temin edildi. İlköğretimde dağıtılacak toplam 105 milyon kitabın 74 milyonu özel sektörden, 31 milyonu MEB Devlet kitapları Döner Sermayesi Müdürlüğü'nden sağlandı. Ortaöğretimde ise yaklaşık 33-34 milyon adet ücretsiz kitap dağıtıldı. Bunun da 10 milyonu özel sektörden, 23 milyonu da MEB Devlet Kitapları Döner Sermayesi Müdürlüğü'nden alındı.

Şadi Keskin, 2003 yılında başlatılan ücretsiz ders kitabı uygulamasının halk tarafından benimsendiğini belirterek, "Olaya şöyle bakmak lazım. Öğrencinin olayı psikolojiktir. Öğrenci sene başında kitaplarını masa başında bulunca psikolojik olarak olumlu yönde etkilenmiştir. Kitapların temininde geçmişte güçlükler çekiliyordu. Ama şimdi öyle değil. Bu uygulamadan halkımız memnundur. Bu kitaplar Türkiye'de 138 teslim merkezine gönderiliyor ve buradan da yaklaşık 45 bin okula dağıtım yapıyoruz. Bu çok büyük bir organizasyon ve halkımızdan aldığımız izlenimler, kamuoyundan olsun, diğer araştırma kuruluşlarından ve medyadan aldığımız izlenimler çok olumludur." diye konuştu.

Keskin, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında ilköğretimde dağıtılan 106 milyon ders kitabı için 198 milyon YTL ve ortaöğretimde dağıtılacak 56 milyon ders kitabı için 120 milyon YTL ödenek ayrıldığını belirtti.

İlköğretimde müfredatın 2004 yılından itibaren değişmeye başladığını ve 2004 yılında 10 ilde bunun pilot uygulaması yapıldığını belirten Keskin, 2005 yılında yeni müfredata uygun olarak hazırlanan ilköğretim 1. sınıftan 5. sınıfa kadar olan Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen-Teknoloji ve Hayat Bilgisi kitaplarını hazırladıklarını ve ücretsiz olarak okullara dağıttıklarını ifade etti. Keskin, bu yıl da ilköğretim de 6. sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen-Teknoloji kitaplarını yeni müfredata uyumlu olarak yenilediklerini dile getirdi.

Keskin, ayrıca liselerin 4 yıla çıkarılması ile birlikte lise 9 ve 10. sınıfların Türk Edebiyatı, Dil Anlatımı, Matematik ve Coğrafya kitaplarını da yeni müfredata göre hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Keskin, MEB ve özel yayıncılar tarafından basılan kitapların özel okullara dağıtılmadığını, ancak bu kitapların özel okullardaki öğrencilere perakende satış fiyatları üzerinden sunulduğunu söyledi. Keskin ayrıca geçen yıl ve bu yıl bu kitaplara zam yapmadıklarını ve kitapların özel okulların ihtiyaçlarını da dikkate alarak hazırlandığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious