1400 çocuk kayıp mı?

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, 'yetiştirme yurtlarındaki 1400 çocuğun kayıp olduğu' iddialarına cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çubukçu, bugün bir gazetede yer alan haberler üzerine yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez'in iddiaları karşısında 'şaşkınlık ve üzüntü içinde olduğunu' belirtti.

Çubukçu, '1400 çocuk kayıp' bilgisinin, Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer aldığını bildirerek, şunları kaydetti: '2004 yılından bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü asayiş uygulaması gereği yurt genelindeki kayıp çocukların sayısını, isimlerini ve resimlerini web sitesinde yayınlanmaktadır. Kayıp sayısı 1415 olup, bu tüm Türkiye genelinde kayıp olan çocukların rakamıdır. Bu çocukların tamamı devlet koruması altında olması gereken çocuklar değil, ülkemizdeki kayıp çocuk rakamıdır. Bu bilgilere, internetin karşısına geçen herkes bir tuşla ulaşabilir.'

İstanbul'daki bir yurtta kalan kız çocuklarının fuhuş çetelerinin eline düştüğü' yönündeki iddiaları üzerine, '29 Aralık'ta Çömez'i defalarca aradığını, ancak kendisine dönülmediğini' ifade eden Çubukçu, 'İddialarla ilgili yazılı bir metinle başvurmamız neticesinde bazı kız çocuklarına ilişkin bilgiler alel acele kaleme alınıp, tarafıma fakslanmıştır' dedi.

Söz konusu bilgilerin, genç kızların çocukluk yıllarında, aile ve çevresi tarafından maruz kaldıkları taciz ve şiddet olaylarını içeren bilgiler olduğunu belirten Çubukçu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 'Sayın Çömez iddiaları bana değil, Sayın Başbakan'a bir dosya halinde ilettiğini ifade etmiştir. Sayın Başbakan'a iletilen ve bir sayfadan ibaret olan bilgiler de 'bir yurdumuzda misyonerlik faaliyeti yapıldığına' yönelik iddiaları içermektedir. İddia dilekçesi, Sayın Çömez değil, Sayın Başbakan tarafından bana iletilmiştir. Çömez'in 'fuhuş çeteleri, kızları o saatte alıyordu. Bu iddiayı belgelemek için oradaydım' şeklinde kendisini savunan ifadesi de yalandır.'

Çömez'in, herhangi bir raporu daha önce kendine iletmediğini, basınla paylaştığı iddialardan sonra makamına gelmediğini ifade eden Çubukçu,
'Kendisinin izni olmadığı ve ahlaken uygun bulmadığım için aramızda geçen konuşmaları basınla paylaşmayı da ilkeli bir davranış olarak görmemekteyim. Ancak söz konusu konuşmanın, kendisinin basına yansıttığı gibi olmadığının da kamuoyu tarafından bilinmesini isterim' dedi.

Çubukçu, 'kız çocuklarının fuhuş yaptığı, erkek çocuklarının suç çetelerinin elinde olduğu gibi iddiaları gündeme getirerek çocukları karalamak ve damgalamanın, rayting, tiraj ve siyasi şovlardan öte bir amaca hizmet etmediğini' savundu.

KIZ YURDUNUN KAPATILDIĞI İDDİALARI
Ankara'daki bir kız yetiştirme yurdunun kapatıldığı yönündeki iddialarla ilgili olarak da Çubukçu, söz konusu yurtta kalan çocukların çoğunun 'Aileye Dönüş' projesi kapsamında ailelerine kavuşturulduğunu bildirdi.

Yurtta sadece 35 kız çocuğun barınması ve Dikmen Erkek Yetiştirme Yurdu'nun kiralık olması nedeniyle hizmetin planlaması açısından değişikliğe gidildiğini belirten Çubukçu, şunları kaydetti: 'Dikmen Erkek Yetiştirme Yurdu'nun ana cadde üzerinde bulunması, çocuklarımızın enerjilerini boşaltabilecekleri, sportif ve sosyal faaliyetlerde bulunabilecekleri bir bahçelerinin olmaması nedeniyle yurtta kalan erkek öğrencilerimizin nakilleri Seyranbağları'na yapılmıştır. Kız yetiştirme yurdunda kalan 35 çocuğumuz ise Kırıkkale'de açtığımız ve sosyal hizmetlerin değişen yüzünü simgeleyen ev tipi bir yurtta kalmaya başlamıştır. Bu hizmet değişikliği psikologlarımızın görüş ve önerilerine dayandırılarak gerçekleştirilmiştir.'

Çömez'in iddialarını somut olarak ortaya koyacak bir belgeyi henüz kendisine ulaştırmadığını ifade eden Çubukçu, 'Eğer niyeti bu çocukları korumaksa elindeki bilgi ve belgeleri derhal İçişleri Bakanlığına iletmelidir. Ancak, elinde böyle bir done olmadan, toplumun kafasında şüphe uyandıracak iddiaları ortaya atmak, Sayın Vekil'in niyetini ortaya koymaktadır. Sayın Çömez, neredeyse böyle bir durumun gerçekten var olmasını arzu eden bir konuma gelmiştir. Çömez'in bildiği, ancak bizim Bakanlık olarak bilmediğimiz hiçbir şey yoktur' dedi.

Bu tür haberlerin, çocukları, çocuklar için hizmet veren gönüllüleri ve hayırseverleri derinden yaraladığını belirten Bakan Çubukçu, Çömez'in bu konudaki yaklaşımını 'yasalara ve vicdanına uygun şekilde sürdüreceğine' inandığını, iddialarına dayanak olacak belge ve bilgileri kendisine ulaştırmasını beklediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious