145 öğrenci yemekten zehirlendi!

145 öğrenci yemekten zehirlendi!.14173
  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

Van'ın Çatak ilçesinde taşımalı eğitim yapan 3 ilköğretim okulunda öğrenim gören 145 öğrenci öğle yemeğinden zehirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgilere göre, Çatak ilçesinde taşımalı eğitim veren Çatak Cumhuriyet İlköğretim, Bilgi Köyü İlköğretim ve Kayaboğaz Köyü İlköğretim okullarında okuyan öğrenciler özel firma tarafından hazırlanan öğle yemeği yedi. Öğle yemeğinde köfte, makarna ve patates yemeği yiyen öğrenciler yemekten sonra servisleri ile evlerine gitti. Bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesi şikayeti görülmeyen başlanan öğrenciler, velileri tarafından Çatak Devlet Hastanesi'ne kaldırılmaya başlandı. Bazı köylerin yolunun kapalı olması üzerine karayolları ve jandarma ihbar gelen köylere giderek öğrencileri hastaneye kaldırıldı. Çatak Devlet Hastanesi yetersiz gelince 31 kişi Van'daki hastanelere sevk edildi.

İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer, Van İpekyolu Devlet Hastanesi'ne minibüslerle getirilen öğrencilerle bizzat ilgilendi. Öğrencilerden durumu iyi olanlar ilk müdahaleden sonra Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde gözetim altına alındı. Sağlık Müdürü Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada öğrencilerin okulda yedikleri yemekten besin zehirlemesi geçirdiklerini Van'a 31 kişi Çatak Devlet Hastanesi'ne ise 114 kişi'nin müracaatta bulunduğunu söyledi.

Öğrencilerinin hayati bir tehlikesinin olmadığını dile getiren Özer, Çatak'ta 25 öğrenci dışında diğerlerinin taburcu edildiğini kaydetti. Zehirlenmenin sebebinin tam olarak bilinmediğini bunu ilgili kurumların tespit edeceğini aktaran Özer, "Biz sadece besin zehirlenmesi olduğunu biliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious