149 ajanın kimliği deşifre oldu

149 ajanın kimliği deşifre oldu.10952
  • Giriş : 18.12.2008 / 21:36:00

Rusya'nın iç istihbarat kuruluşu Federal Güvenlik Servisi (FSB), bu yıl 149 yabancı ülke ajanını açığa çıkardığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

FSB Başkanı Aleksandır Bortnikov, düzenlediği yıllık basın toplantısında, ''Bu yıl yabancı istihbarat servislerine çalışan 48 yabancı ile 101 yerel ajanın faaliyetleri durduruldu'' diye konuştu.

Bortnikov, 2008 yılında 6 yabancı kurmay subay ve 3 ajanın "suç üstü" yakalandığını, 9 yabancının da ajan suçlamasıyla sınır dışı edildiğini belirtti.

Gürcistan özel servislerine çalışan bir ''ajan şebekesinin'' FSB tarafından açığa çıkarıldığını kaydeden Bortnikov, Gürcü vatandaşı bir kişinin söz konusu şebekeyi organize etmekten, Rus vatandaşı 5 kişinin de şebeke üyesi olmaktan gözaltına alındığını ve ihanet suçlamasıyla yargılandığını ifade etti.

Bu arada, FSB'nin Arhangelsk Bölge Başkanı Sergey Stepura, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, dış istihbarat ajanlarının bölgelerindeki Rus nükleer gemilerinin bulunduğu Sevmaş tersanesiyle ilgili bilgi toplama çalışmalarına devam ettiğini, burada özellikle ABD, ABD'nin NATO içindeki bazı müttefikleri ve belirli Asya-Pasifik bölgesi ülkelerinin ajanlarının faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Yabancı ülke ajanlarının özellikle hassas bölgelerde faaliyet gösterdiğini söyleyen Stepura, bölgelerinde bir güvenlik yetkilisi hakkında resmi sırları ifşa etmek suçlamasıyla dava açıldığını ifade etti.

Stepura, bölgelerindeki nükleer ve diğer hassas tesislere yönelik terörist saldırı tehlikesinin hala var olduğunu belirterek, bu yıl içinde bölgelerinde düzenlenen operasyonlarda 2 patlayıcı madde, 16 patlayıcı silah, 138 çeşit mühimmat ve 6 kilogram cıva ele geçirildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*