15 Ağustos alarmı!

15 Ağustos alarmı!.19545
  • Giriş : 14.08.2008 / 11:18:00

PKK'nın ilk eylemini gerçekleştirdiği 15 Ağustos'un yıl dönümü nedeniyle güvenlik güçleri alarma geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütü PKK'nın ilk eylemini gerçekleştirdiği 15 Ağustos'un yıl dönümü nedeniyle güvenlik güçleri alarma geçti.

Örgütün ses getirici eylem ihtimaline karşın emniyet birimleri, canlı bomba ve molotof kokteyl saldırılarına karşı uyarıldı. Bölgede arazi arama taramalarını sıklaştıran güvenlik güçleri, kontrol noktaları oluşturdu. Şehir merkezlerinde ise Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan arama izni doğrultusunda uygulamalar yoğunlaştırıldı. Şüpheli şahıslar tek tek sorgulanıyor. Terör örgütü de 15 Ağustos sebebiyle yayınladığı mesajında sokağa dökülüp eylem yapılmasını istedi.

Terör örgütü, 15 Ağustos 1984 tarihindeki ilk eyleminde Hakkari Şemdinli ve Siirt Eruh'ta jandarma ilçe komutanlıklarına eş zamanlı saldırı yaparak 1 erin şehit olmasına neden olmuştu. Teröristlerin Erzincan'da hain tuzağı sonucu 9 askerin şehit düşmesi 15 Ağustos öncesi güvenlik güçlerini teyakkuza geçirdi. Terör örgütünün ses getirici eylem yapacağı istihbaratını alan güvenlik güçleri, şehir merkezi ile kırsal alanda tedbirlerini artırdı.

Bölgedeki stratejik noktalarda ek önlemler alındı. Kuzey Irak sınırından terörist sızmalarına karşın geçiş güzergahlarına özel harekat timleri yerleştirildi. Karakollarda güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarılırken; arazide mayın arama taramaları da yoğunlaştırıldı. Askeri birlik ve konvoyların geçtiği karayollarında mayın kontrolleri artırıldı. Konvoyların güvenliği için helikopterlerle de havadan kontrol yapılıyor.

Şehir merkezlerinde ise askeri ve kamu kurum ve kuruluşlar, lojmanlar ile bankalarda güvenlik önlemleri artırıldı. Polis noktalarında nöbet tutanlara 'çelik yelek' giyme şartı getirildi. Lojman girişlerinde ise bütün kapalı malzemeler aramalardan geçiriliyor. Meslektaşlarından olaylara karşı duyarlı olmasını isteyen emniyet yetkilileri, güvenlik tedbirleri konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor.

Polis, molotof kokteyl saldırıları, lastik yakma ile korsan gösteriler konusunda da uyarıldı. Olası saldırılara karşın olay yerinde ekiplerin güvenliğinin uzun namlulu silahlarla sağlanmasını isteyen emniyet, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının bulunduğu noktalarda daha dikkatli olunmasını istedi. Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan arama izinleri doğrultusunda emniyet güçleri şehirlerin değişik noktalarında uygulamalarını sürdürüyor. Şüpheli görülen şahıslar gözaltına alınıyor. Vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde emniyet güçleri, güvenlik tedbirlerini yoğunlaştırdı.

Terör örgütü ise 15 Ağustos öncesi propaganda yapmaya başladı. Yayınladığı mesajda terör örgütü, 'Edi Bese' (Yeter Artık) halkın sokağa dökülmesini istiyor. Örgütün televizyonu, gazetesi ile yayın organları, ilk eylemin yıldönümü nedeniyle sürekli propaganda yayını yapıyor. Kürt halkını direnmeye çağıran terör örgütü, eylemleri artırma talimatı verdi. Örgüt, eylemlerde teröristbaşı Abdullah Öcalan etrafında kenetlenilmesini de istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*