15 bin cami imam bekliyor

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türkiye’deki 15 bin camide din görevlisinin olmadığını belirterek, “Bu, ülkenin birliği, dirliği ve huzuruyla alakalı bir sorun.” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’deki 15 bin camide din görevlisi bulunmadığını belirten Bardakoğlu, “Bu önemli bir sorun. Herhangi bir siyasi parti veya herhangi bir dönemle ilgili olmayacak kadar genel bir sorun. Ülkenin birliği, dirliği ve huzuruyla alakalı bir sorun.” dedi. Bu camilerde kadro sorununun çözülmesi gerektiğini ifade eden Bardakoğlu, şunları kaydetti: “Okul için öğretmen çok önemli bir ihtiyaç. Din görevlisi de cami için önemli. Cumhuriyet dönemimizin önemli bir projesi vardı. O da yurdun en ücra köşesine öğretmen ve din görevlisi göndererek, toplumsal gelişme ve aydınlanmayı sağlamaktı. Bu dönemde bu konu aksatılıyor. Aksamadan dolayı üzülüyoruz. Çünkü din görevlisinin bulunmadığı her cami sorunlara gebe. Din görevlisi bulunmayan caminin kalmamasını istiyoruz.”

Din hizmetinin alternatifi yok

Bardakoğlu, din görevlileriyle yaptığı toplantıda ise imamların modern çağı doğru okumaları ve çağa uygun hazırlanmaları gerektiğini söyledi. Bardakoğlu, din görevlisinin 24 saat görev başında olması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Bardakoğlu, şöyle devam etti: “Din görevlilerinin omuzunda büyük yük bulunuyor. Dinin alternatifi olmadığı gibi, din hizmetinin de alternatifi yoktur. Bu nedenle biz kucaklayıcı din hizmetini şiar edindik. Toplumun her kesimine din hizmetini sunmak zorundayız. Camiye gelsin gelmesin, kültürü eğilimi ne olursa olsun, herkesi kucaklayan bir din hizmetini arzu ediyoruz. Dini bilgiyi güncelleştirmek bizim boynumuzun borcu. Aynı zamanda kendimizi ve insanımızı 21. yüzyıla hazırlamak zorundayız. Çünkü hayat bir öğrenme sürecinden geçer.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious