15 bin dolara 8 yaşında 'gelin' aldı

15 bin dolara 8 yaşında 'gelin' aldı.10389
  • Giriş : 23.12.2008 / 10:59:00

Küçük kız ilkokula başladı. Ama babası 15 bin dolar başlık parası için onu 58'lik adamla evlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suudi Arabistan'da bir baba, ilkokula yeni başlayan 8 yaşındaki kızını, 58 yaşındaki adamla evlendirdi.

Olay dünya medyasında yer alınca, okuyanları bir kez daha şaşkına çevirdi. İngiliz Daily Mail gazetesi habere geniş yer ayırdı.

15 bin dolar karşılında yapılan evlilik anlaşmasına göre küçük kız, babasının ona koca olarak seçtiği adamla 18 yaşına kadar karı koca hayatı yaşamayacak, küçük kız annesiyle birlikte kalmaya devam edecek. Ancak "damat", küçük gelini istediği zaman ziyaret edebilecek.

Kızın annesi ise bu evliliği geçersiz kılmak talebiyle mahkemeye başvurdu. Eşinden yıllar önce ayrılmış olan kadının avukatı Abdullah Jtili, mahkemenin, kızını evlendiren babayı haklı bulduğunu ve evlilik anlaşmasını geçerli saydığını açıkladı.

Avukat Jtili "Küçük kız, evlendirildiğini bilmiyor. Ama kocasını tanıyor. Tam olarak ne olduğunu anlamış değil. Mahkeme ise annesinin açtığı davayı aleyhinde sonuçlandırdı. Gerekçeye göre, kızın sorumluluğu babada olduğundan anneler böyle bir dava açamaz... Yine de bu karara itiraz edeceğiz" dedi.

Suuadi Arabistan'da çokeşlilik yasadışı sayılmıyor ve çok sayıda küçük kız reşit olmadan, rızaları alınmadan zorla evlendiriliyor.

Geçtiğimiz nisan ayında Yemen'de de benzer bir boşanma davası açılmıştı. 8 yaşındaki küçük kız, 28 yaşındaki kocasından boşanmasını pasta keserek kutlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*