15 bin özel asker PKK avında

15 bin özel asker PKK avında .15883
  • Giriş : 20.10.2008 / 12:09:00

Onlar gözlerini budaktan esirgemeyen korkusuz askerler. Herbiri çok profesyonel ve şimdi Güneydoğu'da PKK avında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak sınırındaki Kato ve Namaz dağları bölgesinde iki gün önce başlatılan operasyon genişletilirken, çeşitli illerden gelen çok sayıda özel eğitimli asker sınıra kaydırıldı.

Kuzey Irak sınırı ile Diyarbakır, Tunceli ve Bingöl kırsalında süren operasyonlara yaklaşık 15 bin özel eğitimli asker katılıyor. Şırnak'taki Gabar, Cudi, Namaz ve Kato dağlarında devam eden operasyonlara savaş uçağı ve helikopterler hava desteği sağlarken, Diyarbakır'daki Jandarma Özel Harekât timlerinin tamamı Kuzey Irak sınırının sıfır noktasındaki Uludere'nin Ortaköy kırsalına gönderildi.

Şırnak'ın Şemdinli kırsalındaki Aktütün Karakolu'na yapılan saldırının ardından kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için başlatılan operasyonlar, Kato Dağı ve çevresindeki dağlık alanlarda yoğunlaşmış durumda. Operasyonlar kapsamında Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan kalkan Sikorsky helikopterlerle teröristlerin bulunduğu alanlara asker indirilirken, PKK'lıların kaçış yolları tutuluyor. Terör örgütünün Kuzey Irak'taki kamp ve lojistik tesislerini vuran Türk savaş uçakları, özel birliklerin sürdürdüğü operasyonlara da havadan destek veriyor.

Öte yandan Kuzey Irak sınırının yanı sıra Elazığ-Tunceli ve Diyarbakır üçgenindeki Mercan Dağları ile Kulp ve Lice kırsalında da operasyonlar devam ediyor. Diyarbakır kırsalındaki operasyon Bingöl'ün Genç ilçesi kırsalına kadar uzanıyor. Teröristler burayı geçiş güzergahı olarak kullanmak zorunda kalıyor. Mercan ve Munzur dağlarındaki operasyonlar ise daha çok hava destekli devam ediyor. Teröristler bu bölgeyi geçici üs bölgesi olarak kullanıyor. Operasyonlara TSK'nın profesyonel Ordu kapsamında geçen yıl bünyesine kattığı özel eğitimli komandoların yanı sıra köy korucuları da katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*