15 İngiliz asker söylem değiştirdi

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

İran'ın dün serbest bıraktığı 15 İngiliz asker, önceki açıklamalarını değiştirerek, Basra Körfezi'nde tutuklandıklarında İran değil, Irak karasularında olduklarını söylediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Askerler Tahran'da tutuldukları süre boyunca İran televizyonlarında yayınlanan açıklamalarında, "Devrim Muhafızları tarafından yakalandıklarında İran karasularında olduklarını" söylemiş ve özür dilemişlerdi.

Son derece sert bir sorgulama geçirdiklerini belirten askerler, "Bize iki seçenek sundular: İtiraf edersek İngiltere'ye kısa süre içinde döneceğimiz, itiraf etmezsek ise yedi yıl hapis yatacağımız söylendi. Bir karar vermek zorundaydık" dedi.

İfadeleri alındığında psikolojik baskıya da maruz kaldıklarını kaydeden İngiliz askerler, "Askeri anlamda onlara karşılık vermemiz pek iyi birşey olmazdı. O zaman çoğumuz şimdi burada olamayabilirdik" ifadesini kullandı.

Askerler, "Daha çok duygusal olarak baskı altındaydık. Birbirimizden de ayrı tutulduk. Sürekli gözlerimiz kapalıydı. Orada bize karşı çok taktik uygulandı" dedi.

İngiliz askerler "tacize uğrayıp uğramadıklarına" yönelik sorulara, "Hiçbirimiz taciz edilmedik. Korktuk tabii silahlar dayanmıştı üzerimize ama bahsettiğiniz şekilde bir tacize uğramadık" yanıtını verdi.

Askerler "size nasıl davrandılar?" sorusuna karşılık ise, "Bize karşı insancıl davrandılar. Bize gün içerisinde en az üç kez yemek ve su verildi" dediler.İngiltere Kraliyet Donanması'ndan bu sabah yapılan açıklamada da, 15 İngiliz askerinin İran tarafından gözaltına alınmasına yol açan koşullar ve gözaltından sonraki gelişmelerle ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Savunma Bakanlığı da askerlerin gözaltına alınış sürecinde yaşanan her olayın tek tek ele alınarak, değerlendirileceğini bildirdi.

Londra yönetimi, İran'ın elindeki 15 askerinin dönüşünden sonra, Basra Körfezi'nde devriye faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı.

İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Jonathon Band, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, "Şu an için İngiliz devriye operasyonlarını durdurduk" dedi ve tüm süreci gözden geçireceklerini söyledi.

Askerler dün Tahran Havalimanı'ndan kalkan British Airways uçağı ile Londra'nın Heathrow Havalimanı'na getirilmişti.

KRİZİN KRONOLOJİSİ

23 Mart:
İran Devrim Muhafızları, 8'i Kraliyet Deniz Kuvvetleri memuru 7'si deniz piyadesi 15 İngiliz askerini gözaltına aldı. İran'ın ''nükleer enerji teknolojisi geliştirme çalışmalarından'' ötürü ABD ve Batı'lı ülkelerle gerginlik içinde bulunduğu bir dönemde yaşanan bu gelişme ''kriz'' niteliğine büründü.

24 Mart:
İngiliz yetkililer, İran'ın Londra'daki büyükelçisiyle bir saatlik görüşme yaptı ve askerlerin derhal serbest bırakılmasını istedi. İran, İngiliz askerlerinin İran'ın karasularına izinsiz girdiklerini itiraf ettiklerini açıkladı.

25 Mart:
İran ve İngiltere dışişleri bakanları telefonda görüştü. 26 Mart: İran, İngiliz askerlerinin sağlıklarının gayet iyi olduğunu bildirdi, nerede bulundukları hakkında ayrıntı vermedi.

27 Mart:
İngiltere Başbakanı Tony Blair, ''askerler bırakılmazsa başka safhaya girileceği'' yönünde açıklama yaptı.

28 Mart:
İngiltere Genelkurmay İkinci Başkanı Koramiral Charles Style, İngiliz azkerlerinin Irak karasularının 1.7 mil içinde yakalandıklarını ileri sürdü. İran'ın Londra Büyükelçiliği ise İngilizlerin İran karasularına girdiklerini öne sürdü.

İran devlet televizyonu, İngiliz kadın askerin İran'ın haklı olduğu yolundaki açıklamasını yayınladı. Kadın asker, ''İran halkının armağanı olarak çocuğuma yaş günü armağanı götüreceğim'' dedi. İran ile tüm resmi bağlantıları donduran İngiltere, askerlerin televizyonda konuşmaları yönünde aldatılmış olabileceklerini belirtti.

29 Mart:
İngiltere İran ile çatışma istemediğini bildirdi, Tahran hükümeti de İngiliz kadın asker Faye Turney'in salıverilmesini geciktirebileceğini açıkladı. BM de ''büyük kaygısını'' dile getiren bir açıklama yaptı. Açıklama, İngiltere tarafından ''hafif'' bulundu. İran, kadın asker Turney'nin ikinci mektubunu yayımladı.

30 Mart:
İran, gözaltındaki bahriyelilerin üçünü televizyona çıkardı. Kadın askerin, ''Biz, ABD ile İngiltere'nin Irak'taki zulmü yüzünden tutuklandık'' sözünü yayınladı. Blair, İran'ın bu tavrını sert bir dille eleştirdi, ''Tahran'ın tutumu, tecrit oluş yolunu açıyor'' dedi. AB, askerlerin ''derhal serbest bırakılması'' talebini içeren bir açıklama yaptı.

2 Nisan:
İran'dan, ''Mesele diplomasi yoluyla çözülür. Tutukluların yargılanmasına gerek yok'' açıklaması geldi.

4 Nisan:
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ''hediye olarak'' İngiliz askerlerinin serbest bırakılacağını açıkladı, ancak "İngiltere'nin yaptığı hatayı kabullenemeyecek kadar cesaretten yoksun olduğunu" da belirtti.

5 Nisan:
İran'ın iki haftalık bir krizden sonra "jest" için serbest bıraktığını açıkladığı 15 İngiliz asker, Londra'ya ulaştı. Askerler İngiliz istihbaratı tarafından sorgulanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious