15 saniyede kansız acısız anjiyo yapılıyor

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Tıpta gelişen teknoloji ile birlikte doktorlar anjiyo gibi uygulamalara gerek kalmadan tıkalı damarları tespit ederek gereken müdahaleyi daha kısa sürede yapabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'de sayılı sağlık merkezlerinde yer alan "16 kesitli multislace tomografi" cihazı Adana'da Özel Güven Cerrahi Tıp Merkezi'nde de kullanılmaya başlandı.

850 bin dolarlık yatırımla kurulan cihaz başta kalp olmak üzere bağırsak, beyin, böbrek gibi organlarda tarama yaparak tıkalı damarlar, varsa hastalık faktörlerini ortaya koyuyor. 15 saniyede kalp anjiyosu yapmanın mümkün olduğu cihaz diğer tomografi cihazlarına göre hastanın daha kısa süreli radyasyona maruz kalmasına da imkan veriyor.

Tıp Merkezi yöneticisi Dr. Engin Şahin, anlaşmalı olarak emekli sandığı hastalarına baktıklarını ve yeni cihazla daha kısa sürede tetkik yapma imkanına tavuştuklarını söyledi.

Kasık atar damarından giriş yapmaya gerek bırakmayan cihazın, 'sorunsuz, ağrısız' anjiyo'nun yanısıra daha güvenli tetkik yapmayı da sağladığını belirten Şahin, cihaz farklı organ ve bölgelerin tomografisini 3 ile 20 saniye arasında çektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious