15 tatil ne zaman? - 2014 yılı 15 gün tatil ne zaman? 2014 Şubat tatili ne zaman?

15 tatil ne zaman? - 2014 yılı 15 gün tatil ne zaman? 2014 Şubat tatili ne zaman?.28902
25.12.2013 / 09:05:45

Öğrenci ve veliler Şubattaki tatilin ne zaman olduğunu merak ediyor. İşte tatil ile alakalı en son haberimiz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, 2013/2014 eğitim öğretim yılının ilk yarısı yani 1. dönem 24 Ocak 2014 Cuma günü sona ereceğini duyurdu. Bu arada Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerle ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın gerekli açıklamayı yaptığını söyledi. Avcı, "O açıklamalar çerçevesinde bir çalışmamızı sürdürüyoruz." dedi.

Bakan Avcı, Çankaya Üniversitesi'ndeki 'Dünya Gençlik Forumu'na katıldı. Avcı, programdan çıkışta, basın mensuplarının dershanelerle ilgili sorularını cevapladı. Avcı'nın "Biliyorsunuz, dün hükümet sözcümüz Bülent Arınç Bey, gayet derli toplu, güzel bir açıklama yaptı." sözleri üzerine gazeteciler, 'internet dershaneciliği ile ilgili bir talimatınız var mı' diye sordu. Bunun üzerine de Avcı, "Şimdi o açıklamalar çerçevesinde bir çalışmamızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

Paydaşlarla görüşme konusunda bir takvimin söz konusu olup olmadığını yönündeki bir soruya da Avcı, "Dün Bakanlar Kurulu sırasında bakan yardımcımız dershane temsilcileri ile görüştü. Bakanlar Kurulu sonrasında müsteşarımız bir başka dershane grubu temsilcileri ile görüştü. Dolayısıyla bunlar önceden hazırlanmış görüşmeler." diye cevap verdi.

Öte yandan özel dershaneciler, hükümetin dershaneleri kapatma konusunda yürüttüğü çalışmaya tepki göstermeye devam ediyor. İzmir'de bulunan Pi Analitik Dershanesi kurucusu ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Yıldırım Şahin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın istifa etmesi gerektiğini söyledi. Şahin, "Sayın Bakan Nabi Avcı, bir an önce istifa etmelidir. Kesyapıştır yöntemiyle bakanlık yürütülmez." dedi.

İZTO'ya kayıtlı 168 dershane, kurum ve kuruluş bulunduğunu, dershanelerin özel müteşebbislerin açtığı kurumlar olduğunu hatırlatan Şahin, bu şekildeki hiçbir kurumun kapatılmaması gerektiğini söyledi. İZTO olarak buna karşı olduklarını ifade eden Şahin, şöyle konuştu: "Dershanelerin kapatılması dışında, uzlaşı içinde dershane sahipleriyle birlikte orta yol bulunarak çalışma yapılması kanaatindeyiz. Sayın Bakanımız Nabi Avcı, etüt merkezlerinin kes–yapıştır yöntemiyle yanlışlıkla taslağa girdiğini söylüyor. Bunu gerçekten hayretle karşıladık. Bakanlık kes-yapıştır yöntemiyle bir taslak hazırlanıyor ve bunun yanlışlıkla yapıldığı söyleniyor. Bence Sayın Bakan Avcı bir an önce istifa etmeli. Kes-yapıştır yöntemiyle bakanlık yürütülmez. Biz buna karşıyız, böyle açıklamalar olmaz."

'AKIL TUTULMASI YAŞIYORUZ'

İş dünyası temsilcileri ve eğitim camiasındaki işadamları olarak bu şekildeki açıklamalar ve yöntemlere karşı olduklarını dile getiren Yıldırım Şahin, "Bize makul, mantıklı açıklamalar yapamadılar. Biz şu anda resmen akıl tutulması yaşıyoruz, yani bir anlam veremiyoruz. Bu noktada bir an önce olumlu açıklamalar yapılarak, gündemin normal bir hava içine dönmesini bekliyoruz. Geçen yıl Sayın Başbakanımız, 'Okul açın. Öğrencileriniz bizden, öğrenci başına ücretler ödeyeceğiz, siz merak etmeyin.' dediler. Biz okul açtık ama bunun içini doldurmadılar. Şu anda özel okullar zaten yüzde 30-40 kapasiteli çalışmakta. Mevcut dershanelerin dönüşebileceğine ben ihtimal vermiyorum ama dönüştüğünü farz edelim. Bu öğrenciyi nereden ve nasıl bulacağız? Bu kurumlar nasıl devam edecek? Biz bu açıklamalara anlam veremiyoruz. Yere sağlam basılmalı ve daha düşünülerek konuşulmalı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*