15 Temmuz iddianamesi kabul edildi!

15 Temmuz iddianamesi kabul edildi!.21609
  • Giriş : 10.08.2017 / 17:00:00
  • Güncelleme : 10.08.2017 / 16:59:33

Darbe girişiminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde çıkan olaylara ilişkin iddianame kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Darbe girişiminde aralarında Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin iddianame kabul edildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi  sırasında, aralarında reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da  bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara  ilişkin,135'i tutuklu 143 asker hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi, ilk  duruşmanın 9 Ekim'de yapılmasına karar verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma  Bürosu savcılarından Hikmet Pak ile Bülent Başar tarafından, FETÖ mensuplarının  15 Temmuz 2016'da, adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen Boğaziçi  Köprüsü'ne tanklarla çıkmalarıyla başlayan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma  sonucu hazırlanan iddianame üzerindeki inceleme tamamlandı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, bin 52 sayfalık iddianamenin  kabulüne karar vererek tenzip tutanağını hazırladı.

Mahkeme, duruşmanın sanık sayısı ve güvenlik gerekçesiyle Silivri  Cezaevinin karşısındaki salonda 9 Ekim'de yapılmasına karar verdi. Mahkeme  duruşmalara 10,11 ve 12 Ekim'de de devam edecek.

İddianameden

Aralarında subayların da bulunduğu 30 rütbeli asker, 47 askeri öğrenci  olmak üzere toplam 135'i tutuklu 143 kişinin yer aldığı iddianamede, sanıkların  "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme",  "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını  engellemeye teşebbüs etme" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme"  ile "kasten öldürme" suçlarından 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle  cezalandırılması istendi.

İddianamede, darbe girişimine tepki gösteren ve müdahale eden  vatandaşların üzerine sanık askerler tarafından tabanca ve uzun namlulu  silahlarla ateş edilmesi ve konuşlanan tanklardan birinden dört kez top atışı  yapılması sonucunda ikisi polis memuru, aralarında reklamcı Erol Olçok ve oğlu  Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 32 sivil vatandaş olmak üzere toplam 34 kişinin şehit edildiği belirtildi.

Şehitlerin otopsi sonuçlarına da yer verilen iddianamede, Erol  Olçok'ta, uzak atış bir ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasının tespit  edildiği, bunun da öldürücü nitelikte olduğu, Abdullah Tayyip Olçok'ta ise iki  ateşli silah mermi çekirdeği giriş yarası görüldüğü, bunların da tek başına ölüm  meydana getirir nitelikte olduğu kaydedildi.

Otopsi raporunda ise Erol Olçok'un arka sağ omuz bölgesinden vurulduğu, Abdullah Tayyip Olçok'un ise arka sol göğüs kaburga altından yara aldığı ifade edildi.

Diğer şehitlerin de otopsi raporları ile çıkan olaylarda yaralanan 318  müştekinin beyanlarına yer verilen iddianamede, olayda hayatını kaybedenlerin  yakınları ile yaralananların şüphelilerden şikayetçi oldukları kaydedildi.

TRT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*