15 yaş altı sigortalılarda son durum

15 yaş altı sigortalılarda son durum.8155
  • Giriş : 08.07.2008 / 21:58:00

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 15 yaş altı çocukların sigortalıklarıyla ilgili incelemenin devam ettiğini belirterek, cezai takibat olayına açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 15 yaş altı çocukların sigortalıklarıyla ilgili incelemenin devam ettiğini belirterek, "Bazı insanlar çalışmadıkları halde çocuklarını sigortalı yaptırdılar. Bunların da net rakamlarını sizlere daha sonra vereceğiz." dedi. Çelik, bunlarla ilgili herhangi bir cazeai takibatın olmadığını kaydetti.

Bursa'da BESOB İşletmeler Üstü Eğitim Merkezi'nde 'Çanakkale Şehitleri Resmi Sergisi'nin açılışına katılan Bakan Çelik, açılışın ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

15 yaş altı çocukların sigortalıklarıyla ilgili yapılan çalışmasın sorulması üzerine Bakan Çelik, kendileri için insanların kayıtlı olmasının son derece önemli olduğunu belirterek, sigortalı sayısının artmasının önemine dikkat çekti. 15 yaş altı çocukların hangi yönetmelikler çerçevesinde hangi işlerde çalıştırılabileceklerinin net bir şeklide belirtildiğini vurgulayan Çelik, şöyle konuştu: "O şekilde çalıştırılıyorsa, sigortalılıkları bizim için dezavantaj değil, avantajdır. Bahse konu rakamlar çok abartılıyor. Olay o boyutlarda değil. Bizim için bir mahsur teşkil etmiyor. Yayınladığımız genelgede şu var. 30 Nisan tarihi itibariyle insanlara yanlış bilgi veriliyor.

Sosyal Güvenlik Reformu yayına girerse, şu şu kaybınız olacak diye yanlış yayınlar yapıldı. Bu çerçevede vatandaşların yanlış yola girmemesi açısından bazı konularda ikazlarımız olmuştur. Durum bundan ibarettir. Mesela burada, 18-29 yaş arasındaki gençlerimiz istihdam edilmeleri durumunda 6 aylık işsizlikleri söz konusu, eğer 6 ay geriye dönük sigortalıkları varsa bunlar teşvikten yararlanamayacaklar. Onu söylemeye çalıştık."

İnsanlara yanlış bilgi verildiğini savunan Çelik, "Yok 65 yaş geliyormuş, hepsi yalandı. Bu propagandayla bazı insanlar çalışmadıkları halde çocuklarını sigortalı yaptırdılar. Nitekim bunların birçoğu da bir-iki aylık sigorta primini yatırdıktan sonra yatırmamaya başladılar. Bunların da net rakamlarını sizlere daha sonra vereceğiz." diye konuştu.

Çelik, bu konudaki tespitler için ne tür cezai yaptırımlar uygulanacağı yönündeki soruya ise, "Bu anlamda şuan bir takibat yok." cevabını verdi.

"ABDULLATİF ŞENER, BAŞKA ŞEYLER KASTEDİYOR"

Bakan Çelik, Abdullatif Şener'in yeni bir siyasi oluşum doğrultusunda yaptığı açıklamaların sorulması üzerine, şu karşılığı verdi: "Abdullatif Şener'in MKYK üyeliği var. Partide en yetkili arkadaşlarımızdan birisi. AK Parti'de üye olan bir arkadaşla ilgili bizim bir söz söylememiz doğru değil. Bu konularla ilgili bir şey söylenmek isteniyorsa, bence yapılması gereken görevler var. Yani söyleyecek konuma geleceksiniz ki, o konuda bir şeyler söyleyebilesiniz. Ben sayın Abdullatif Şener'in henüz o konumda olduğu kanısında değilim. Başka şeyleri kastediyor herhalde. Çünkü sizin söylediğiniz konuları kastetse parti içindeki görevini sürdürmez. Onu sürdürdüğüne göre demek ki başka şeyler kastediyor. Dolayısıyla parti içinde görevi bulunan, partimizin üyesi olan birisi hakkında daha ileri birşeyler söylemek doğru olmaz kanaatindeyim."

Bakan Çelik, bir soru üzerine, Türkiye'de İşkur işbirliği ile yapılan Meslek Eğitim Kursları'nın Eskişehir ve Bursa'da başlatıldığını, Ağustos ayında da Malatya, Elazığ, Erzurum, Trabzon ve Van gibi illerde de bu kursların açılacağını kaydetti.

Bakan Çelik, bunun Türkiye'nin öteden beri ihtiyaç duyduğu birşey olduğunu ve işsizliğin bu yolla büyük ölçüde aşağı çekileceğine inandığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*