15 yaş altındaki sigortalılar incelemeye alınıyor!

15 yaş altındaki sigortalılar incelemeye alınıyor!.25788
  • Giriş : 25.05.2008 / 05:36:00
  • Güncelleme : 25.05.2008 / 00:17:56

15 yaşın altında sigortalı olan binlerce kişi Bakanlığın talimatı inceleme altına alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ali Gencer, yeni Sosyal Güvenlik Yasası'nın yürürlüğe girmeden önce on binlerce kişinin sigorta girişi yaptırdığını belirterek, “15 yaşın altında sigortalı olan binlerce kişi var. Bakanlığın talimatı ile bu kişileri inceleme altına alacağız” dedi.

Gencer, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (DOSABSİAD) düzenlediği Yeni Sosyal Güvenlik Yasası Bilgilendirme Semineri'nde yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Yasası'nın mevcut sistemi kaldıramayacak kadar eskidiğini belirterek, genç yaşta emekli olan kişilerin yasayı büyük sekteye uğrattıklarını söyledi.

Eski yasadan yararlanmak isteyenlerin, yeni yasanın yürürlüğe girmesine sayılı günler kala kurumlarının önünde kuyruklar oluşturduklarını ifade eden Gencer, “son gün 9 bin 500 kişi kurumumuza müracaat ederek sigortasını yaptırdı. 15 yaşın altında sigortalı olan binlerce kişi var. Bakanlığın talimatı ile bu kişileri inceleme altına alacağız. Eğer 15 yaşın altındakilerin çalışmadığını tespit edersek 500 YTL para cezası keseceğiz” diye konuştu.

Gencer, Sosyal Güvenlik Kurumunun çıkarılan yasayla yeniden yapılanma sürecine girdiğini dile getirerek, yasayla ilgili yaşanan karışıklıkların zaman içinde giderileceğini kaydetti.

Bağ-Kur Müdür Yardımcısı Adnan Kaçan da, yeni yasanın Bağ-Kur'a kayıtlı vatandaşları daha çok memnun edeceğini belirterek, “eski yasada bulunan basamak sistemi artık kaldırıldı. Yerine asgari ücretli ve katları esas alınacak. En alt kademe asgari ücret alanlar, en üst kademe de asgari ücretin 60 kat üstü kadar alanlar olacak şekilde düzenlendi” dedi.

Sigorta numaralarının da artık tarihe karışacağını anlatan Kaçan, 1 Ekim 2008'den itibaren vatandaşlık numarasının üç kurumun da numarası haline geleceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious