15 yıllık hasretini sona erdi

  • Giriş : 12.01.2006 / 00:00:00

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde bayramın üçüncü günü sabah saatlerinde başlayan sınır ötesi bayramlaşmada bir anne ile oğlunun 15 yıllık hasreti sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ve her iki ülke halkının bayramını kutlamalarıyla ile başlayan sınır geçişlerinde Suriyeli küçük bandocuları da mini gösteri sundu.
Toplam 4 bin 664 Suriyelinin iki gün boyunca geçiş yapacağı ve 48 saatliğine akrabalarının evinde konuk olacağı sınır ötesi bayramlaşmada bir anne 15 yıldan bu yana görmediği oğluna kavuştu. Felçili olduğu için sınırı tekerlekli sandalye ile geçen 75 yaşındaki Meryem Abuş'u sınırda ilk karşılayan oğlu Müslüm oldu. Bir süre oğlunu kalabalık arasında bulamayan 4 çocuk annesi Abbuş, tekerlekli sandalyesinde Ceylanpınar sokaklarında oğlunu aramaya başladı. Yeğenlerinin telefonla ulaştığı oğlu Hamit Kuş, 15 yıl aradan sonra annesine hasretle sarıldı.Öpmeye doyamadığı annesinden uzun süre sarılarak hasret giderdi.

Ceylanpınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde hizmetli olarak çalışan 50 yaşındaki Hamit Kuş annesi ile ayrılıklarının hikayesini ise şöyle anlattı: "Ben çocuk yaştaydım yaklaşık 40 önceydi Babam İbrahim annemin üzerine kuma getirdi. Annem de buna dayanamayıp babamdan ayrıldı. Bizleri bırakıp Suriye'nin Resulayin kasabasındaki akrabalarımızın yanına yerleşti. Sonra duydum ki annem orada yine akrabamız olan Aziz İbrahim Abuş ile evlenmiş. Babam vefat edene kadar da buralara gelmedi. En son babam vefat ettikten bir yıl sonra yani 15 yıl önce bizleri görmeye gelmişti. Ondan sonrada görüşemedik. Sınırda bayramlaşmaların başlaması ile bu yıl ilk kez beni görmeye geldi. Dünyalar benim oldu. Bu vesile ile ben de annemin ikinci eşinden olan 3 üvey kardeşimle ilk kez tanışmış oldum."

Türkçe bilmeyen 75 yaşındaki Meryem Abbuş tercümanlar aracılığı ile doğup büyüdüğü Ceylanpınar'a bundan böyle her bayram gelmeyi istediğini söyledi. Oğlunu çok özlediğini anlatan anne Abbuş'un en büyük dileği Ceylanpınar'daki oğlu ile Suriye'deki çocuklarının kaynaşması.

Bu arada Ceylanpınar'daki sınır ötesi bayramlaşmada Suriye tarafından aşırı yığılmadan dolayı sık sık izdihamların yaşandığı bildirildi. Ambulans seslerinin yankılandığı Suriye tarafından çok sayıda bayılan ve fenalık geçirenlerin olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious