15 YTL yüzünden 3 turist öldü

15 YTL yüzünden 3 turist öldü.5931
  • Giriş : 24.07.2008 / 16:21:00

Antalya'daki bir otelde köpük partisi sırasında meydana gelen kazayla ilgili köpük makinesini otel kiralayan şirketin sahibiyle, cihazı kullanan Tuncay Duran adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya'daki bir otelde köpük partisi sırasında meydana gelen kazayla ilgili köpük makinesini kiralayan şirketin sahibi E.K. ile cihazı kullanan Tuncay Duran, jandarmadaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından “tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme” suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi. Zanlıların adliyeye getirildiği sırada bazı yakınları görüntü almak isteyen gazetecilere saldırdı. Saldırganları, adliye bahçesinde bulunan polisler uzaklaştırdı.

Antalya'nın Kundu bölgesindeki bir otelde köpük partisi sırasında meydana gelen kazada, 2 İsrailli turist ile animasyon görevlisi Fikret Şakacı (20) ölmüş. Cihaz sorumlusu Tuncay Duran (31) ile Kazakistan uyruklu Lanin Gorgi (21) yaralanmıştı.

KAZAYA ZİNCİRLEME HATALAR NEDEN OLDU”

Öte yandan, Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayhan Dolanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köpük partisi sırasında meydana gelen kazaya zincirleme hataların neden olduğunu söyledi.

Bilirkişi olarak otelde incelemelerde bulunduğunu belirten Dolanay, kazanın nedeniyle ilgili üç önemli tespitte bulunduklarını kaydetti. Yapılan incelemede köpük makinesi üzerinde teknik korumanın olmadığının belirlendiğini anlatan Dolanay, köpük sıkma makinesinin enerji aldığı elektrik panosunda da oluşabilecek tehlikeli duruma karşı alınmış teknik önlem bulunmadığını ifade etti. Köpük makinesinde halk arasında “hayat kurtaran şartel” olarak bilinen hata akım rölesi bulunmadığının tespit edildiğini vurgulayan Dolanay, “Bu röle herhangi bir kaza veya enerjinin boşa çıkması durumunda devreye girerek, sistemin kapanmasını sağlayan 15 YTL'lik bir cihaz. 15 YTL'lik cihazın olmaması maalesef 3 cana mal oldu” dedi.

Olayla ilgili kullanıcı hatası olduğunu da savunan Dolanay, “Makinenin etrafı su ve köpükle dolmuş. Oysa suya karşı koruması olmayan cihazın, bu şekilde kullanılmaması gerekirdi. Kaza ucuz atlatılmış. Daha fazla can kaybı olabilirdi” diye konuştu.

Kendisinin de aralarında bulunduğu üç elektrik mühendisinin, kazayla ilgili hazırladığı raporu ilgili kurumlara teslim ettiklerini belirten Dolanay, rapor sonucuna göre kazadan genel olarak tesis sorumluları, cihaz üreticileri ve kullanıcılarının sorumluluğu bulunduğunu dile getirdi.

Antalya Makine Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Karaman da AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğlence merkezlerinde kurulacak cihazlarda, koruyucu tedbirler ve koruma üniteleri olması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*