15. Altın Koza'nın onur ödülleri verildi

15. Altın Koza'nın onur ödülleri verildi.15237
  • Giriş : 07.06.2008 / 08:56:00

15. Altın Koza Film Festivali'nin geleneksel "Yaşam Boyu Onur Ödülleri", bu yıl yönetmen Halit Refiğ ile oyuncular Selda Alkor ve Halil Ergün'e verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Park Zirve'de gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Halit Kıvanç'ın yaptığı festival balosunda, "Yaşam Boyu Onur Ödülleri" sahiplerini buldu. Sinemanın ustalarının hayat hikayelerinin de anlatıldığı gecede, ünlü aktör Halil Ergün'ün ödülünü sinema sanatçısı Şerif Sezer ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Hüseyin Ülger birlikte verdi. Ödülünü alırken oldukça duygulanan Halil Ergün, "Çok teşekkür ediyorum. Çok etkilendim. Adana'da daha önce ödüller aldım ama bu başka türlü bir şey. Bu ödül sanki iz bırakanlara veriliyor. 'Sen de varsın bu meslekte' demek gibi. Bu meslekte var sayılmak benim için çok önemli. 'Sen de varsın' diyorlar bu ödülle bana. Altın Koza'ya çok teşekkür ediyorum" dedi.

Ödülünü Yeşilçam'ın ünlü aktörü Ekrem Bora ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın elinden alan sinema sanatçısı Selda Alkor da, çok duygulandığını ifade ederek, "Onur ödülleri, bence birçok ödülün üstünde. Çünkü yılların emeğinin karşılığı bu. Bu ödülün tadı bir başka. 1960 yılında bir rüyaya yattım, hala uyanamadım. Sinema benim için bir rüyaydı, aşktı, tutkuydu. Bu aşkın ölene kadar devam edeceğine inanıyorum. Benim bu ödülü almamda emeği geçenlere, beni buralara getirenlere teşekkür
ediyorum" diye konuştu.

"Yaşam Boyu Onur Ödülü"ne layık görülen yönetmen Halit Refiğ ise ödülünü aktör Ediz Hun ile Adana Valisi İlhan Atış'ın elinden aldı. Ediz Hun'un elinden öptüğü Refiğ, yaptıkları mesleğin nankör bir meslek olduğunu belirterek, "Sinemanın, insanı ilk önce kullanıp, daha sonra bir kenara atan bir karakteri var. Ben bunu çevremde çok yaşadım. Bu ödülü aldığım için çok mutluyum" dedi.

Adana Valisi İlhan Atış da, gecede yaptığı konuşmada, bu kadar büyük sanatçıları Adana'da görmekten mutlu olduğunu belirterek, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ise festivali onurlandıran sanatçılara teşekkür ederken, festivalin önümüzdeki yıllarda da artan coşkuyla devam edeceğini kaydetti.

Altın Koza heykelciği ve plaketlerini alan Ergün, Alkor ve Refiğ, daha sonra birlikte basın mensuplarına poz verdi. Gece, ödüllerin verilmesinin ardından Mirkelam konseriyle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious