150-200 Filistinli perişan durumda kararı bekliyor

  • Giriş : 20.06.2007 / 16:18:00

Erez geçiş noktasında bekleyen çoğu genç 150-200 Filistinli perişan durumda İsrail’in vereceği kararı bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze Şeridi’nde Hamas ile El Fetih çatışmaları ve Hamas’ın hakimiyeti ele geçirmesinden sonra kaçarak Erez geçiş noktasında bekleyen çoğu genç 150-200 Filistinli perişan durumda İsrail’in vereceği kararı bekliyor.
Dört gündür aç susuz ortamda iki tarafı birbirine bağlayan koridordaki taşlar ve beton üzerinde yatan Gazzeliler arasında az sayıda kadın ve çocuk da göze çarpıyor.
Bekleyenler, İsrail’in kapıyı yabancı gazeteciler için önceki gün açmasından sonra İsrail tarafından gelen herkese kendileriyle ilgili bir karar olup olmadığını soruyor, durumlarıyla ilgili ne yönde bir karar çıkabileceğini öğrenmeye çalışıyor.
Gençlerin birçoğu fotoğraf ve filmlerinin çekilmesini istemezken, bazıları yüzlerini kapatarak kimliklerinin ortaya çıkmasının tehlike yaratacağını söylüyor.
Yerde yığılmış çöpler arasında yüzünü bir şişe suyla yıkamaya çalışan genç Filistinli, dört gündür yüzünün hiç su görmediğini söyledi.
Filistinli, bazı kadın ve çocukların aileleriyle birlikte daha önce İsrail tarafına geçtiğini belirtirken, "bizi de buradan çıkarsınlar, geri dönemeyiz" dedi.
Öte yandan iki gün önce üzerlerine ateş açılan ve yaralanan iki gencin pansumanları, Filistin Kızılayının ilk yardım görevlileri tarafından çok sağlıksız koşullarda yapıldı.
Filistin Kızılayının üç ambulansı da herhangi bir acil duruma karşı Erez’in artık kalmayan Gazze tarafındaki Beyt Hanun terminalinde bekliyor.
Ukrayna da Gazze Şeridi’nde yaşayan 100 dolayında vatandaşını Erez aracılığıyla çıkardı.
Ukrayna kökenliler, büyükelçilik yetkililerinin gözetiminde pasaport işlemlerinin tamamlanmasından sonra otobüslerle Erez’den ayrıldı.

EREZ’DE ARTIK TERMİNAL KALMADI
Erez’in Gazze Şeridi tarafında bugüne kadar görev yapan El Fetihli güvenlik-pasaport yetkililerinin çekilmesinden sonra Beyt Hanun terminaline tamamen talan edilmeye devam ediyor.
Daha bir ay öncesine kadar uluslararası yardım örgütünce restore edilmeye başlanan Beyt Hanun terminalinde işe yarayan ne varsa bazı Filistinliler tarafından sökülerek eşekli kağnı arabalarıyla götürülüyor.
Gazze Şeridi tarafında yaklaşık 700 metre uzunluğunda koridorda tavan konstrüksiyonundaki demirlerden koridordaki mescit, tuvalet, yerlerdeki halılardan güvenlik görevlilerinin odalarındaki pencere ve kapılara kadar her şey söküldü. Beton zemindeki yerler de kazılarak içlerindeki borular alınmış durumda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious