150 adet patlayıcı düzeneği bulundu

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Güvenlik güçleri, terör örgütü PKK'nın mayın tuzaklarında kullandığı patlayıcılara ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'ın Lice ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik kuvvetlerince yapılan arazi arama ve tarama faaliyeti esnasında, değişik noktalarda PKK / KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarınca kullanılan çok miktarda sığınak tespit edildi.

Sığınakların içinde yapılan aramalarda; 150 civarında patlayıcı düzeneği, 500 gram plastik patlayıcı, 7 adet el telsizi, 2 adet cep telefonu, 1 adet jeneratör, 1 adet regülatör, 4 adet telsiz bataryası, 1 adet 55 ekran televizyon, 2 adet radyo, 2 adet uydu alıcısı, 1 adet ses kayıt cihazı, çok sayıda pil, 34 adet büyük tüp, 16 adet küçük tüp, 5 ton un, makarna, bulgur, mercimek, peynir, yağ, çay, şeker, salça gibi benzeri gıda malzemeleri ile çok sayıda yaşam malzemeleri ele geçirildi. Malzemeler sığınaklarda kullanılamaz duruma getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, yine Lice'de dağlık arazi kesiminde güvenlik kuvvetlerince yapılan arazi arama ve tarama faaliyeti esnasında, 4 ayrı noktada terör örgütü mensuplarınca tuzaklanmış ve patlamaya hazır vaziyette 4 adet basma düzenekli mayın bulundu. Düzenekler uzman ekipler tarafından imha edildi.

HATAY'DA ÇATIŞMA ÇIKTI

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde ise dağlık arazi kesiminde arazi arama ve tarama faaliyetinde bulunan güvenlik güçlerine terör örgütü mensuplarınca uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

Herhangi bir can kaybı yaşanmayan ilk ateşe güvenlik güçleri ateşle karşılık verdi. Güvenlik güçlerinin olay yerinden hızla kaçan teröristlerin yakalanmasına yönelik arama faaliyetleri ise devam ediyor.

Siirt'in Eruh ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik kuvvetlerince yapılan arazi arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca kullanıldığı değerlendirilen 1 adet kaleşnikof, 16 adet mühimmatı ve 1 adet şarjörü ele geçirildi. Ele geçirilen tüfek balistik incelemesinin yapılması maksadıyla adli makamlara teslim edildi.

Van'ın Başkale ilçesinde de, Cumhuriyet Savcısı'nın arama izniyle şüpheli bir şahsın evinde ve eklentilerinde yapılan aramada, 1 adet RPG-7 Roketatar mühimmatı, 2 adet el bombası ile 194 adet 7.62 mm. çapında BKC fişeği ele geçirildi.

Olayla ilgili adli tahkikata devam edildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious