150 kilo olunca kocası boşadı!

150 kilo olunca kocası boşadı!.17970
  • Giriş : 30.07.2008 / 08:09:00

Mutsuz ev kadınları çok çabuk obez oluyor Prof. Dr. Ziya Mocan mutsuz ev kadınlarının yemek yemeye yönelerek, kolayca obez olduklarını söylüyor. Ama hemen paniğe kapılmayın!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ev kadınlarının kilo vermesi, çalışan kadınlara göre çok daha kolay oluyor. Prof. Dr. Mocan, bunun formülünü açıkladı.....

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Şefi Prof. Dr. Ziya Mocan, ev kadınlarının nasıl bir diyet uygulamaları gerektiğini anlattı:

* Neden ev kadınları arasında obezite daha yaygın? Evlilik kadınları şişmanlatıyor mu?
Evlendikten sonra kadınlara kilo aldıran nedenler artıyor. Hamilelik bunların başında geliyor. Loğusalık da kadınları kiloya itiyor. Bu dönemlerde kilo veremeyen kadın, evliliğinde mutsuzluklar yaşıyorsa daha da fazla yiyor. Kadınlar, depresyonlarını yiyerek aşmaya çalışır. Evliliğinde mutsuz olan kadın daha hızlı kilo alır.

* Boşandıktan sonra diyete gelen çok hastanız oluyor mu?
Boşandıktan sonra zayıflamak isteyen çok hasta geliyor. Onlar bu konuda daha başarılı oluyorlar. Öte yandan, kadınlar aşık olduklarında çok daha hızlı kilo verebiliyor. Aşk, zayıflama sürecini epey hızlandırıyor.

* Doğumdan sonra, kadınlar hemen diyete başlayabilir mi?
Doğumdan sonra hemen diyete başlanabilir. Hanımlar bu dönemde 'Loğusasın, çok yemelisin' kandırmacasına düşmesinler. Yağlı ve şekerli yememeye özen göstermeliler. Proteinden zengin gıdalar almaları gerekir. Ayrıca kesinlikle şekerli içecek içmesinler, onun yerine bol bol sıvı tüketsinler.

EVDE KOLAY KİLO VERİLİR

* Ev kadınları bütün gün mutfaktalar. Hem mutfakta olup, hem kilo vermek kolay mı?
Ev kadınları kilo vermeye karar verince, çalışan kadınlardan daha kolay kilo verebilirler. Bir kere yemeklerini kendileri hazırlama lüksüne sahipler. Mutfak düzenini de kendilerine göre değiştirebilirler. Ayrıca, spor yapmak için vakit de bulabiliyorlar. Hakikaten zayıflamak isteyen bir kadın, evdeyse bunu rahatlıkla yapar.

150 KİLO OLUNCA KOCASI ONU BOŞADI

Uyan Kılıç Bacınoğlu 37 yaşında, başanmanın eşiğinde bir kadın... Onun diyet hikayesi pek çok kadına tanıdık gelecek... Kendisi eskiden bir işkadınıydı ve tek şikayeti küçük ayva göbeğiydi. 57 kilodayken, zayıflama kampına gitti. İyi gözükmek ona yetmiyordu, mükemmel olmak istiyordu. Kampta 52-53 kiloya kadar düştü. Ancak bu hali uzun sürmedi. Kamptan 3 ay sonra 67 kiloya çıktı. Hayatında ilk kez bu kilodaydı!

ALAY KONUSUYDU
Bu sırada evlendi. 10 yıl önce gelinliğini, 67 kiloyken giydi. Ama rahatsızdı, balayından dönünce tekrar kampa girdi. Bol spor ve çok az yemek derken; tekrar 57 kiloya düştü. Hamile kaldığında, 62 kiloydu. Çok özen gösterdi ve 10 kilo alarak hamilelik dönemini tamamladı. Ancak loğusalığında, 'Süt veriyorsun, yemelisin' şeklindeki tembihlerin hepsini dinleyince; tam 85 kiloya kadar çıktı. Evliliğindeki ilk çatırtılar, tartıda bu kiloyu görmesiyle başladı. Sıkıntıdan iyice şişmanladı ve 100 kiloya ulaştı. O günlerdeki ruh halini, şu cümlerle anlatıyor: "Eşim benimle sürekli alay ediyordu. Kompleksli biri olmadığım için önce aldırış etmedim. Zaten benim gözlerim de şaşıydı ve ameliyat olana kadar herkes benimle alay etmişti. Gerçi gözlerim yine bozuldu. Ama alışık olduğumdan, giziksel özelliklerimle dalga geçilmesi beni çok fazla üzmüyordu."

YENİ HEDEFİ 60 KİLO!
Uyan Kılıç Bacınoğlu, bir süre sonra iyice şişmanladı ve 150 kilo oldu. Bir obeze dönüşmüştü. Eşi artık onu beğenmediğini söyleyip boşanmak istediğinde, psikiyatriste gitti. Psikiyatristi onu diyet yapmaya ikna etti. Prof. Dr. Ziya Mocan'ın hastalarından biri oldu. Bir yılda 100 kiloya kadar indi. Şimdi, eşinden boşanmak üzere... En büyük hedefi ise 60 kiloya inebilmek. Tüm bu süreç içinde, genç kadın oğlunu büyütebilmek için işini de bıraktı. Sonuçta mükemmel bir çocuk yetiştirmeyi başardı. Biricik oğlu ata biniyor, piyano çalıyor, resitaller bile veriyor. Karnesi ise yıldızlarla dolu... İyi bir anne olmak için çabalarken aldığı aşırı kilolar nedeniyle boşanmanın eşiğine gelen Bacınoğlu, ilginç öyküsünün kalanını şu sözlerle anlattı:

* Sizce eşiniz sizden ayrılmak istemekte haklı mı?
Türkiye'deki erkekler çok şekilci. Biz 'iyi günde, kötü günde' diye yemin ettik. Beni obez olduğumda doktora götürebilirdi. Destek olabilirdi. Onun yerine başka birini tercih etti. Türk erkeklerinin klasik hareketi haline geldi bu durum. Eşleri şişmanlayan erkekler, hemen 90-60-90 ölçülerinde bir sevgili aramaya başlıyor.

* Sizce kadınlar evliliklerine güvenip yani "Beni zaten beğenen beğenmiş" deyip, kilo alabilirler mi?
Bunu yapmamaları gerekir. Bence öncelikle, bir kadını kilo almaya iten nedenin ne olduğunu araştırmak gerekiyor.

ERKEKLER ŞEKİLCİ!

* Türk erkekleri eşlerinin şişman olmasına neden katlanamıyor?
Türk erkekleri çok şekilci ya da artık şekilci oldular. Benim annem de her zaman kiloluydu ama babam ona kilolu olduğu için çirkinleştiğini hiç söylemedi. Artık evli kadınlar evliliklerini ayakta tutabilmek adına neşter altına yatmak zorunda kalıyor. Benim sırf bu yüzden silikon yaptıran arkadaşlarım var. Kocaları onları belki de bu operasyonlar sayesinde boşamıyor. Ama bu şekilde yaşamak onları gerçekten çok mutsuz ediyor.

* Siz kilo vermeye ne zaman karar verdiniz?
Eşim artık benim suratıma bakmak istemeyip, boşanmak istediğini söylediğinde, ben olayların farkında bile değildim. Psikiyatriste gittim. O sıralar aynaya bile bakmadığım için kilolu olduğumu düşünmüyordum. Durumumun farkında bile değildim. Psikiyatristin yönlendirmesiyle de doktora başvurdum.

* Kilo vermek, düşünüldüğü kadar zor bir şey mi?
Hayır. Ben sadece yeme düzenimi değiştirdim. Ama her şeyden önemlisi; yeniden kendi hayatımı kurmaya başladım. Kendime öncelikle bir iş kurdum. Psikolojim düzelmeye başladı. Kendimi yemekle tatmin etmekten vazgeçtim. Oğlumun bana hep, 'Çok güzelsin' demesi de, bana güç verdi. Sağlıklı beslenme programına geçtim. Bir yılda 100 kiloya indim. Eşim bu değişimi fark etmedi bile çünkü hâlâ suratıma bakamıyor.

GÜNDE 6 ÖĞÜN BESLENİN
* Zayıflamak isteyen ev kadınlarına ve annelere ne yapmalarını önerirsiniz?

* Günde 6 ya da 8 öğün yiyin. Çalışan kadınların bunu yapması zordur. Az ama sık yemek yemeye özen gösterin.

* Sabah kalkar kalkmaz soğuk duş alın. Ondan sonra da, egzersiz yapmaya başlayın. 45 dakikalık bir süreyle başlayarak, her gün birtakım hareketleri tekrarlayın. Yüzme ve yürüyüş de özellikle kadınların kilo vermesinde son derece etkili olan sporlardır.

* Kendinize hafif bir kahvaltı hazırlayın. Ekmek tercihinizi bir dilim kepek ekmeği, çavdar ekmeği ya da tam tahıllı ekmeklerden yana kullanın. Biz light ekmekleri önermiyoruz. Kahvaltıda 'cornflakes' (mısır gevreği) de yiyebilirsiniz. Ayrıca, yeşilçaya da kendinizi alıştırın.

* Akşam yemeği saat 19.00'da bitmeli. Saat 20.00-21.00 gibi bir meyve yiyebilir, 23.00 sularında ise yoğurt yiyebilir ya da bir bardak süt içebilirsiniz. Sütün geceleri yatmadan içilmesini öneririm. Bu gece kan şekerinin düşmesini önler.

* Uykusuzluk problemi olanlara bitki çayı içmelerini tavsiye ediyoruz. Geceleri iyi bir uyku çekmek de, sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek için şarttır.

GÜNLERDE PASTA BÖREK YEMEYİN
Pasta ve börekli günlerden vazgeçin ya da bunlara gitmeden önce, ev sahibine zayıflama programında olduğunuzu söyleyin. Kendinize mönü içinden uygun bir yiyecek seçin.

* Tatlandırıcı geçiş döneminde kullanılabilir ama sonra bırakın. Çok tatlandırıcı kullananlarda aşırı iştah artışı oluyor. Özellikle öğlenden sonra iştahınız artabilir. Yeşilçay içmeyi ihmal etmeyin.

* Meyve, yemekten bir saat önce ya da sonra yenebilir. Yemekten hemen sonra, meyve yemeyin. Her türlü meyveden bir avuç tüketilmesini öneririm. Ancak üzümü tercih etmeyin çünkü kilo aldırır. Yemekten önce yiyeceğiniz elma ise sizi tok tutar. Sizi acıktırmıyorsa aralarda da elma yiyebilirsiniz.

* Aç kalmayın ama sürekli yemek yemek gibi bir çabanız da olmasın. Size yumurta beyazını, 'genç piliç' dediğimiz beyaz etleri ve balık etini öneririm.

* Yeme krizine kapılıp geceyarısı kendinizi buzdolabının önünde bulduğunuzda, bir elma alıp dolabı kapatmayıı bilin. Kilolar, en çok bu sırada alınır.

* Bir gün diyeti bozdunuz diye dünyanın sonu gelmez. Bu sorunu ertesi gün dengeleyin. Ama bunu kesinlikle alışkanlık haline getirmeyin.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*