150 yeni alışveriş merkezi geliyor

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'de faaliyet gösteren toplam 127 alışveriş merkezinin 41' İstanbul'da bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AMPD Başkanı Nuşin Oral, önümüzdeki 5 yılda açılacak 150 yeni alışveriş merkeziyle, sektöre 25 milyar $ ek ciro sağlanacağını belirterek, "Bunların üçte biri İstanbul'da" dedi.

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Nuşin Oral, "5 yılda Türkiye'de yaklaşık 150 alışveriş merkezi açılacak. Bunlar sektöre 25 milyar dolarlık bir ek ciro gelmesine neden olacak. Çok sayıda kişiye de istihdam sağlayacak. Önümüzdeki sürece baktığımızda bunlar, sektörün şu andaki mevcut durumunu ikiye katlayacak. İlk başta çok gibi gözükse de Avrupa ortalamasına göre hâlâ çok düşük" diye konuştu.

ÖNEMLİ ROL DÜŞÜYOR

Nuşin Oral, Türkiye'de her bin kişiye düşen alışveriş merkezi metrekaresinin 48, Yunanistan'da ise 125 metrekare olduğunu belirterek, burada daha gidilecek çok yol bulunduğunu söyledi. Oral, açılan alışveriş merkezleriyle ilgili bölgesel tehlikeler bulunduğuna da dikkati çekerek, "Burada yatırımcıya da önemli bir rol düşüyor. Projeleri yaparken bölgedeki alışveriş yapım yoğunluğunu dikkate almak lazım. Yoksa ileride bazı alışveriş merkezleri atıl duruma gelebilir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious