1500 ağaca 600 bin YTL verdi

1500 ağaca 600 bin YTL verdi.13918
  • Giriş : 18.07.2008 / 08:53:00

Kömür için sökülen zeytin ağaçlarına tam 600 bin YTL ödeyen mühendis onları hayata döndürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yatağan'daki Yeşilbağcılar beldesinde kömür için 15 bin zeytin ağacı söküldü. Tesadüfen olayı gören mühendis Timur Kabaklarlı 600 bin YTL vererek 1500 ağacı satın aldı. Kurtarılabilen zeytinler şimdi Datça'da güvende

Yatağan ilçesine bağlı Yeşilbağcılar beldesinde, kömür çıkarmak için, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kamulaştırılan arazilerden şu ana kadar 15 bin zeytin ağacı sökülerek yakacak yapıldı. Bölgeden tesadüfen geçen inşaat mühendisi, 32 yaşındaki Timur Kabaklarlı gördüklerinden etkilenirken kalanları kurtarmak için 600 bin YTL vererek 1500 zeytin ağacını satın alarak Datça'da özel olarak yaptırdığı dev saksılara diktirdi.

Söküldüğünü gördü

İstanbul'da iki inşaat şirketinin sahibi olup yaz aylarında Datça'da yaşayan inşaat mühendisi Timur Kabaklarlı, otomobiliyle Bodrum'a giderken, Yeşilbağcılar Beldesi'nde çok sayıda zeytin ağacının iş makinalarıyla köklerinden söküldüğünü gördü. Kabaklarlı, işçilerden, zeytin ağaçlarının kömür çıkarmak için söküldüğünü öğrenince köylülerle irtibata geçti. Köylülerin arazilerinin kamulaştırma bedelini aldıklarını, sökülen zeytin ağaçlarını yakacak olarak kebapçılara sattıklarını son derece üzüldüğünü belirten Kabaklarlı şunları söyledi: “15 bin zeytinin yakacak olduğunu öğrenmek beni kahretti. Maddi imkanlarım elverdiği oranda 2 ay içinde 1500 zeytin ağacını satın alıp, ziraat mühendislerinin gözetiminde dallarını budattım ve özel yaptırdığım dev saksılara diktirdim. Şu ana kadar 600 bin YTL harcadım. Ancak, ağaçlar bu saksılar içinde uzun süre yaşamaz. Araziye dikilmesi gerek. Arazisi olup da zeytin ağacı satın almak isteyenlere çok az para karşılığı satmak istiyorum. Amacım ağaçları kurtarmak. Zeytin ağaçlarını devletin neden kurtarmadığını da anlamam mümkün değil.”

Yeşilbağcılar sakinleri istimlak bedelini aldıkları arazileri üzerlerindeki zeytin ağaçlarını, dikicek başka yerleri olmadığı için bunları zorunlu olarak sattıklarını söyledi.

Kömür için belde taşınıyor

500 haneli ve 1800 nüfuslu Yeşilbağcılar Beldesi'nde, Türkiye Kömür İşletmeleri'nin (TKİ) kömür arama çalışmaları nedeniyle başlattığı kamulaştırma ve evlerin istimlakı nedeniyle belde merkezinin haritadan silinmesi gündeme geldi.

Devletin kendilerini ortada bıraktığını, teklif edilen istimlak bedellerinin son derece düşük olduğunu ve bu parayla ev satın almanın mümkün olmadığını savunan belde sakinleri tepki gösterdi. Çoğunluğu yaşlılardan oluşan Yeşilbağcılar beldesi sakinleri hükümeti, başbakanı, milletvekillerini, valiyi, belediye başkanını ve kaymakamı suçladı. Cami Mahallesi Muhtarı, 53 yaşındaki Mustafa Kemal Özen, “Ne çektiysek bu kömürden çektik” derken, beldenin altındaki kömür havzaları nedeniyle atalarından bu yana yaptıkları zeytinciliğin bitme noktasına geldiğini, üretim durduğu için gençlerin kent merkezine göç ettiğini anlattı. Yeşilbağcılar Belediye Başkanı AKP'li Mesut Mavi, belirlenen istimlak tutarlarını düşük olduğunu, ancak kendilerinin yükseltme şanslarının bulunmadığını söyledi.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*