155 Alo Kanka Esenler'de

155 Alo Kanka Esenler'de.12423
  • Giriş : 27.05.2008 / 21:05:00

Esenler Belediyesi ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Milli Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen bir dizi eğitim sonucunda Esenler’de 186 öğrenci, öğretmen ve veliden oluşan “Okul Geçit Görevlileri” düzenlenen bir tör

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okul önlerinde görev yapacak ve arkadaşlarının güvenli bir şekilde okula giriş-çıkışlarını sağlayacak Okul Geçit Görevlileri, polis gibi ceza yazma yetkisine de sahip.

Okul Geçit Görevlileri belgelerini almadan önce Atışalanı Lisesi önünde bir tatbikat yaptılar. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 8 Nisan 2008’de, devreye soktuğu 1550 Alo Kanka görevlileri ile İstanbul Trafik Şube Müdür Yardımcısı Turan Odabaş ve Esenler Belediye Başkan Vekili Nuri Öztürk’ün de katıldığı uygulamada, görevli öğrenciler, ellerindeki işaretlerle trafiği keserek arkadaşlarının güvenli bir şekilde okula giriş –çıkışlarını temin ettiler.

Buradan Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’ne geçilerek Esenler’deki tüm okullardan seçilen, öğrenci, öğretmen ve velilerden seçilen Okul Geçit Görevlilerinin belgeleri törenle kendilerin verildi. Özellikle gençlere ve çocuklara ulaşmayı amaçlayan SMS İhbar Şikayet Hattı, 1550 Alo Kanka görevlisi polislerin de katıldığı törende konuşan Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Akbulut, İstanbul’un en önemli probleminin trafik olduğuna değinerek, “Ağaç yaş iken eğilir atasözümüzden hareketle çocuklarımızı trafik konusunda eğitmek için Esenler Belediyesi ile işbirliği halinde bu eğitimi verdik. Ve bugün bu eğitimi alan öğrenci, öğretmen ve velilerimizin belgelerini vereceğiz. Bu eğitimlerimiz devam edece ve ümit ediyoruz zamanla trafik sıkıntılarından kurtulacağız” dedi.

Trafik ihlalleri ayıplanmalı Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Turan Odabaş da aynı konuya değinerek, sıkıntının çözümünde çocukların çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Odabaş, “Biz her vesile ile çocuklarımızda trafik bilinci ve duygusunu yerleştirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza, gençlerimize ulaşabilmek için bin bir türlü yol deniyoruz. Trafik sorununun çözümünün çocuklarımızdan ve gençlerimizden geçtiğine inanıyoruz” dedi.

Esenler’de bu eğitimin verilmesindeki katkılarından dolayı Esenler Belediyesi’ne teşekkür eden Odabaş, “Esenler Belediyesi bize büyük katkı sağladı. Bu önemli konuda bize destek oldu, meselenin çözümünde biz de varız dediler. Nasıl ki, ahlaki kurallar ihlal edildiğinde ayıplanıyorsa, kınanıyorsa, trafik kuralları ihlal edildiğinde de kınanmalı. Topluma bu bilincin yerleştirilmesi için uğraşıyoruz” diye konuştu.

Dikkat! Ceza yazabiliyorlar

Okul Geçit Görevlileri’nin görevleri ve sorumlulukları hakkında da özet bilgi veren Turan Odabaşı, “Bu görevlilerimiz, resmi kıyafet ve teçhizatlarıyla okul önlerinde, öğrencilerin okullara güvenli bir şekilde giriş – çıkışlarını sağlayacaklar. Okul tabelasını gören her sürücü hızını 20 km.’ye indirmek zorunda. Görevli arkadaşlar, trafik kurallarını ihlal eden araçların plakalarını not edecekler. Aldıkları bu notları okul idarecesine verecekler. Oku idareleri de bunları bize ulaştıracak. Biz de trafik ihlaline göre cezaları keseceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. O hatalar mutlaka cezalandırılacak” uyarısında bulundu.

Çözümsüzseniz, çözüm sizsiniz

Esenler Belediye Başkan Vekili Nuri Öztürk de konuşmasına, okul önlerindeki trafik sıkıntısı ile ilgili olarak okul idarelerinden ve velilerden çok sayıda şikayet geldiğini hatırlatarak sözlerine başladı. Öztürk, “Vatandaşlar, haklı olarak, okul önlerine polis veya zabıtalar görev yapsın diyorlardı. Ancak takdir edersiniz ki, her okulun önüne polis veya zabıta görevlendirmemiz mümkün değil. İşte bu ihtiyaçtan dolayı böyle bir eğitime ihtiyaç duyuldu. Çözümsüzseniz, çözüm sizsiniz diyerek her okuldan öğrenci, veli ve öğretmenimiz eğitime tabi tutuldu. Şimdi onlar okullarının önünde görev yaparak bu açığı kapatacaklar” dedi.

Okul Geçit Görevlilerinin eğitilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Nuri Öztür, “Bu kardeşlerimizin yeni görevlerini ciddiyetle ve samimiyetle yapacaklarını inanıyor ve hepsine başarılar diliyorum”şeklinde konuştu.

1550 Alo Kanka nedir?

Törende bir polis memuru 1550 Alo Kanka hakkında da bilgiler verdi. Polisler vatandaşlar ve özellikle de gençler ve çocuklar arasındaki ilişkiyi en üst noktaya çıkartmak fikrinden devreye sokulan SMS İhbar Şikayet sistemi sayesinde, çalıntı oto plaka sorgusu, özel güvenlik kimlik sonuçları, ikamet teskeresi, pasaport için gerekli belgeler ve ehliyet el konulma süresinin bitiş tarihi gibi bilgiler de öğrenilebiliyor. Programda, Kanka polisler öğrencilere çikolata ve 1550 Alo Kanka’yı tanıtıcı el broşürleri de dağıttılar.

Esenler Belediye Başkan Vekili Nuri Öztürk programa katılanlara birer çiçek takdim ettikten sonra Okul Geçit Görevlilerine belgelerin verilmesiyle program sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious