157 Acil Yardım Hattı!

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

157 Acil Yardım Hattı'na gelen bir ihbar üzerine fuhuş yaptığı ileri sürülen yabancı 31 kadın ile otelin resepsiyon görevlisi bir erkek gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da insan ticaretiyle alakalı kurulan 157 Acil Yardım Hattı'na gelen bir ihbar üzerine harekete geçen polis, Türkiye'de kaçak olarak kalıp, fuhuş yaptığı ileri sürülen yabancı uyruklu 31 kadın ile otelin resepsiyon görevlisi bir erkek gözaltına alındı.
İnsan Ticareti ile ilgili olarak kurulan 157 Yardım Hattı'na gelen ihbar üzerine harekete geçen Ahlak Büro Amirliği ekipleri, Fatih'te belirlenen bir otele operasyon düzenledi. Yapılan aramalarda; 17 Azeri, 4 Moldova, 4 Romanya, 1 Kırgızistan, Türk vatandaşlığına geçmiş 5 kadının da aralarında bulunduğu 31 kadın gözaltına alındı. Kadınları fuhuşa zorladığı iddia edilen bir resepsiyon görevlisi de kadınlarla birlikte gözaltına alındı.

Memleketlerinden iş vaadiyle Türkiye'ye getirildikleri öğrenilen kadınlardan A.Q.'nun Azerbeycan'da konservatuar mezunu şarkıcılık yaptığı, G.M.'nin bilgisayar ögretmeni olarak çalıştığı, G.S.'nin psikologluk yaptığı, R.G.'nin şarkıcı olarak çalıştığı ve T.A.'nın ise Moldovada bilgisayar operatörü olarak görev yaptığı öğrenildi. Türkiye'ye getirildikten sonra pasaportlarına el konulduğu ve zorla fuhuş yaptırıldığı belirlenen kadınların müşterilerinin adreslerine kadar götürüldükleri belirtildi.

Zührevi Hastalıklar Hastanesi'de yapılan muayenelerinde kadınlardan birinde frengi, birinde sarılık, 7 kadında ise çeşitli kadın hastalıkları tespit edildi. Halen gözaltında bulunan kadınların, işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınırdışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edileceği öğrenildi.

Öte yandan, oturma izni olan 5 kadının sorgularının ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious