1585 yiğit Sariyiçi Er Meydanı'nda

  • Giriş : 03.07.2009 / 14:56:00

Edirne Sariyiçi Er Meydanı'nda bugün başlayan 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için 1585 pehlivan kayıt yaptırdı. Pehlivanlardan 54'ü başpehlivanlık kategorisinde güreşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri bugün Sarayiçi'ndeki Er Meydanı'nda başladı.

Güreşlerin başlaması dolayısıyla Edirne'ye gelen 648. Tarihi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Edirne Valisi Mustafa Büyük ve Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tarafından, davul zurna eşliğinde Orduevinin önünde karşılandı.

Sedefçi, Selim'e ''altın kemer'' takarak bir buket çiçek hediye etti. Büyük, Sedefçi, ağa Selim, eski Kırkpınar ağaları Alper Yazoğlu ve Mehmet İriş bir süre belediye binasında görüştü.

Edirne Valisi Büyük, burada yaptığı konuşmada, Kırkpınar yağlı güreşlerinin her yıl yeni bir kültürünü keşfettiklerini belirtti.

Kırkpınar kültürünün farklı özelliklere sahip olduğunu ifade eden Büyük, ''Eskiden yenen pehlivan alkışlanmazdı, yenilenin gücüne gitmesin, yenilen pehlivan rencide olmasın diye. Her yıl farklı bir kültürünü keşfediyoruz güreşlerin'' dedi.

Daha sonra Vali Büyük ve Sedefçi'in de yer aldığı kortej, belediye bandosu ve Kırkpınar başpehlivanı Recep Kara'nın taşıdığı Türk Bayrağı eşliğinde, Atatürk Anıtı'na yürüdü.

Büyük, Sedefçi ve Selim tarafından anıta, ''648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'' yazılı çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı ve Kırkpınar Marşı okundu.

Tören korteji daha sonra Adalı Halil ve Kara Emin'in mezarının bulunduğu Pehlivanlar Mezarlığı'na geldi. Mezarlara çelenk sunulmasından sonra Edirne Müftüsü Ömer Taşçıoğlu tarafından dua okundu.

Edirne Valisi Büyük ve beraberindekilerin Kırkpınar Evinin bahçesinde, 8 yıl üst üste pehlivanlık yapmış Hüseyin Alkaya adına yapılan büstün açılışını yapmasıyla tören sona erdi.

Selimiye Camii'nde de pehlivanlar için mevlit okutuldu.

-İNGİLİZ GAZETECİ BELEDİYE BİNASINDAN ÇIKARTILDI-

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim'in karşılanması sırasında bir gazeteciye fotoğraf makinesiyle vuran, bir gazeteciye de dirsek atan İngiliz gazeteci, meslektaşlarının tepkisine neden oldu.

Edirne Belediye Başkanlığında sinirli hareketleriyle dikkat çeken İngiliz gazeteci, yerel ve ulusal medya mensuplarının şikayeti üzerine Edirne Belediye Başkanlığı Binasından dışarı çıkartıldı.

1585 PEHLİVAN KAYIT YAPTIRDI

AA muhabirinin Edirne Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, Kırkpınar'da güreşmek için başvuran 1585 pehlivandan 54'ü başpehlivanlık kategorisinde güreşecek.

Minik-1'de 43, Minik-2'de 99, Minik-3'te 141, Teşvikte 200, Tozkoparanda 107, Deste Küçükte 210, Deste Ortada 185, Deste Büyükte 75, Küçük Orta Küçükte 178, Küçük Orta Büyükte 147, Büyük Ortada 97, Başaltıda 49 ve Başta 54 pehlivan olmak üzere toplam 1585 kişi, güreşmek için kayıt yaptırdı.

Geçen yıl ise 1819 pehlivan güreş için kayıt yaptırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*