16,7 Milyar Euro'luk tanker uçak anlaşması

16,7 Milyar Euro'luk tanker uçak anlaşması.6875
  • Giriş : 27.03.2008 / 18:05:00

Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi (EADS), İngiltere Savunma Bakanlığı ile tanker uçağı anlaşması imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Airbus firmasının ana ortağı EADS başkanlığındaki AirTanker konsorsiyumu yaptığı açıklamada, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin tanker uçağı ihtiyacını karşılayacak anlaşmanın 27 yıl süreli ve 16,7 milyar avro değerinde olduğunu bildirdi.

Airbus A330-200 tipi yolcu uçaklarından geliştirilecek tanker uçakların 2011 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, 14 tanker uçağı kapsayan anlaşmanın bugün Londra'da imzalandığını teyit etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin İngiltere ziyaretine denk gelen anlaşma, İngiltere'de 600 kişiye iş olanağı sağlayacak.

Anlaşmada, ayrıca ''gerekli bütün altyapının düzenlenmesi, eğitim, bakım, filo uçuşlarının düzenlenmesi ve RAF'ın dünyanın herhangi bir yerinde havada ikmal yapmasını sağlayacak yer hizmetleri'' öngörülüyor.

Airbus A330-200 yolcu uçaklarından yapılacak tanker uçaklar Kraliyet Hava Kuvvetleri'ndeki ''TriStar'' ve ''VC-10'' tanker uçaklarının yerini alacak. İngiliz güçlerinin dünyanın herhangi bir yerinde yapacağı operasyonları desteklemek ve askerleri operasyon bölgelerine nakletmek için kullanılması da amaçlanan uçaklar, 300 asker ve teçhizatlarını taşıma kapasitesine sahip olacak.

EADS başkanlığındaki AirTanker konsorsiyumunda, İngiltere'den Cobham, Rolls-Royce ve VT Group ile Fransa'dan Thales şirketi bulunuyor.

Airbus uçaklarının kanatları Galler bölgesinin kuzeyindeki Broughton ve Bristol kenti yakınındaki Filton'daki fabrikalarda tasarlanıp, üretiliyor.

EADS ve Amerikalı ortağı Northrop Grumman, 29 Şubatta ABD Hava Kuvvetleri'nin 179 adet tanker uçağı alımıyla ilgili 35 milyar dolarlık ihalesini de kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious